| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Ubiegający się o zamówienie publiczne warte ponad 60 tys. euro powinni się odwoływać, jeżeli zamawiający oddalił lub odrzucił ich protest. Jest to bowiem jeden ze środków ochrony prawnej pozwalających kontrolować przepływ publicznych pieniędzy między ich dysponentami a przedsiębiorcami.

Właściwość
 
Odwołanie wnosi się bezpośrednio do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Ten wyznacza – w drodze jawnego losowania komputerowego – zespół trzech arbitrów władnych rozstrzygnąć odwołanie. Z uwagi na to, że prawo zamówień publicznych nie przewiduje wniesienia odwołania za pośrednictwem zamawiającego, w art. 184 ust. 2 p.z.p. przewidziano obowiązek jednoczesnego przekazania zamawiającemu kopii odwołania.
Przesłanie zamawiającemu kopii odwołania leży w interesie samego odwołującego się. W ten sposób zabezpiecza się on na wypadek zawarcia przez zamawiającego umowy w sprawie zamówienia publicznego jeszcze w trakcie postępowania odwoławczego. Problem jednakże w tym, że odwołujący się nie zabezpiecza w ten sposób interesów pozostałych uczestników postępowania ani zamawiającego, którzy nic nie wiedząc o odwołaniu mogą zawrzeć umowę. To zaś stanowiłoby naruszenie określonego w art. 182 ust. 1 p.z.p. zakazu zawarcia umowy do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia protestu.
 
Przystąpienie
 
Nowością w prawie zamówień publicznych wzorowaną na instytucji przystąpienia do protestu jest od 25 maja 2006 r. możliwość przystąpienia do odwołania. Realizacji tego uprawnienia służy obowiązek odwołującego się polegający na przekazaniu zamawiającemu kopii odwołania. Następnie zamawiający przekazuje ją jednocześnie wszystkim uczestnikom postępowania toczącego się w wyniku wniesienia protestu. Wzywa ich też do wzięcia udziału w postępowaniu odwoławczym.
 
Warunki formalne
 
Z rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z 17 maja 2006 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań (Dz.U. nr 87, poz. 603) wynika, że odwołanie powinno zawierać w szczególności:
1) imię i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres, numer telefonu i faksu odwołującego się i zamawiającego,
2) określenie przedmiotu zamówienia,
3) datę wniesienia protestu,
4) zwięzłe przedstawienie zarzutów,
5) wniosek co do rozstrzygnięcia odwołania,
6) uzasadnienie faktyczne i prawne odwołania,
7) podpis odwołującego się lub jego przedstawiciela albo pełnomocnika,
8) załączniki – czyli kopię protestu, kopię rozstrzygnięcia protestu, o ile został on rozpatrzony, dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości, a także ewentualne pełnomocnictwo.
Dodatkowo należy wskazać stronę internetową, na której została udostępniona specyfikacja istotnych warunków zamówienia.
WAŻNE
Pięciodniowy termin na wniesienie odwołania jest zawity. Oznacza to, że bez względu na przyczyny niedochowania go nie podlega przywróceniu, nawet w razie powołania się na okoliczności niezależne od odwołującego się (np. w razie choroby).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK