| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Ubiegający się o zamówienie publiczne warte ponad 60 tys. euro powinni się odwoływać, jeżeli zamawiający oddalił lub odrzucił ich protest. Jest to bowiem jeden ze środków ochrony prawnej pozwalających kontrolować przepływ publicznych pieniędzy między ich dysponentami a przedsiębiorcami.

Odwołanie w prawie zamówień publicznych
 
Najbardziej korupcjogennym etapem systemu zamówień publicznych jest przygotowywanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia (siwz). To w tej niejako gabinetowej części poprzedzającej właściwą procedurę dochodzi do tzw. ustawiania przetargów pod określonego wykonawcę. Mimo to ubiegający się o zamówienie nie są bezradni, ponieważ istnieją środki ochrony prawnej, za pomocą których mogą wykazywać nieprawidłowości – m.in. ustawianie przetargów. Problem w tym, że jeśliby z punktu widzenia możliwości odwoływania się oceniać nowelizację prawa zamówień publicznych, to z pewnością nie spełnia ona oczekiwań przedsiębiorców, i to z trzech powodów.
Po pierwsze – pozbawia zainteresowanych odwołania do zespołu arbitrów, a tym samym i skargi do sądu przy zamówieniach do 60 000 euro.
Po drugie – w przetargach przekraczających ten próg przedsiębiorcy napotykają barierę finansową nie do pokonania w postaci wpisu od odwołania. Jeśli zatem możliwości ograniczenia korupcji za pomocą prawa wyczerpały się, to nowelizacja nie powinna samym przedsiębiorcom zamykać drogi do piętnowania i eliminowania tego zjawiska.
Po trzecie – w nowelizacji nie uwzględniono postulowanego uzawodowienia arbitrów, tak by orzecznictwem nie zajmowały się osoby, które ubocznie rozstrzygają przetargowe spory. Dzisiaj jest bowiem tak, że arbiter pracujący na stałe np. w Zgorzelcu wstaje o 1.00 w nocy, by rano być w Warszawie, ponieważ rozpoznaje odwołanie. Z pewnością nie ma to nic wspólnego z profesjonalizmem i rzutuje na jakość orzeczeń arbitrażu, a pośrednio wpływa także na osłabienie zaufania do samych arbitrów i ich rozstrzygnięć.
WAŻNE
Odwołanie nie przysługuje od rozstrzygnięcia protestu, jeżeli wartość zamówienia nie przekracza 60000 euro.
 
Przedmiot
 
Warto pamiętać, że nierozpoznanie przez zamawiającego protestu w przypisanym terminie jest równoznaczne z jego oddaleniem. Wykonawca, którego protest został uwzględniony, traci interes prawny w złożeniu odwołania, więc nie przysługuje ono od uwzględnienia protestu. Chodzi przy tym o uwzględnienie protestu w całości. Częściowe wzięcie pod uwagę zarzutów i wniosków wykonawcy przez zamawiającego nie wyłącza odwołania w stosunku do części oddalonej.
 
Uprawnieni
 
Ponieważ ustawa określając przedmiot odwołania łączy go z protestem, więc postępowanie odwoławcze zawsze musi być poprzedzone postępowaniem protestacyjnym. Odwołanie przysługuje zatem:
1) podmiotowi, który złożył protest u zamawiającego,
2) uczestnikowi postępowania, który przystąpił do postępowania protestacyjnego.
 
Termin
 
Odwołanie wnosi się w terminie 5 dni od doręczenia rozstrzygnięcia protestu lub upływu terminu do rozstrzygnięcia protestu. Inaczej niż w przypadku protestu, złożenie odwołania w placówce pocztowej operatora publicznego (mówiąc potocznie – na poczcie) jest równoznaczne z jego wniesieniem. Podkreślenia wymaga, że ustawa nie ogranicza się jedynie do krajowego operatora. Nadanie zatem przesyłki w niepublicznej firmie kurierskiej nie jest równoznaczne z wniesieniem odwołania. Termin zostanie dochowany, gdy firma ta doręczy odwołanie w czasie zastrzeżonym na wniesienie odwołania.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK