| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Ubiegający się o zamówienie publiczne warte ponad 60 tys. euro powinni się odwoływać, jeżeli zamawiający oddalił lub odrzucił ich protest. Jest to bowiem jeden ze środków ochrony prawnej pozwalających kontrolować przepływ publicznych pieniędzy między ich dysponentami a przedsiębiorcami.

W praktyce przewiduję wiele trudności proceduralnych i organizacyjnych związanych z przystępowaniem do postępowania odwoławczego.
Po pierwsze – określenie końcowego terminu na przystąpienie jako moment bezpośrednio poprzedzający otwarcie posiedzenia zespołu arbitrów będzie przyczyną wielu zaskakujących i przedłużających postępowanie sytuacji. Wykonawca będzie miał prawo zgłosić przystąpienie tuż przed otwarciem posiedzenia (choćby na minutę przed posiedzeniem) przekazując kopię przystąpienia zamawiającemu i wykonawcy wnoszącemu odwołanie. Tymczasem zarówno strony, jak i odwołujący się oraz zespół arbitrów powinni mieć czas na zapoznanie się ze zgłoszeniem, a także z wnioskami dowodowymi przedstawionymi przez przystępującego. Takie zaskakujące przystąpienie z pewnością opóźni otwarcie posiedzenia i może spowodować przedłużające się przerwy na przygotowanie się i zgłaszanie wniosków formalnych.
Po drugie – instytucję przystąpienia do postępowania protestacyjnego porównuje się z interwencją uboczną uregulowaną w art. 76 – 83 kodeksu postępowania cywilnego. Szkoda więc, że ustawodawca nie pomyślał, by odesłać do tych przepisów w sprawach nieuregulowanych przepisami p.z.p. Nie byłoby wówczas niejasności przy rozstrzyganiu takich kwestii jak termin i prawo do zgłoszenia opozycji. Ustawa – podobnie jak przed nowelizacją – zawiera jedynie ogólne odesłanie do przepisów k.p.c., dotyczących sądu polubownego.
Po trzecie – w przypadku łącznego rozpatrywania odwołań (art. 187 ust. 1 p.z.p.) koncentracja środków ochrony prawnej, duża liczba odwołujących się i uczestników oraz ich pełnomocników może przerosnąć możliwości zespołu arbitrów, którzy powinni spokojnie przeprowadzić postępowanie w ciągu jednego dnia.
Z drugiej strony koncentracja odwołujących się i uczestników w jednym postępowaniu powinna przyczynić się do całościowego spojrzenia zespołu arbitrów na nieprawidłowości w prowadzonym postępowaniu o zamówienie publiczne. Skutkiem tego może ułatwić właściwą ocenę stanu faktycznego i prawnego i wyeliminować różnorodność wyroków w tej samej sprawie (wpłynie tym samym na jednolitość orzecznictwa).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK