| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Czerwiec to dla większości spółek kapitałowych ostatni miesiąc, w którym mogą odbyć zwyczajne zgromadzenia wspólników (w spółkach z o.o.) i zwyczajne walne zgromadzenia (w spółkach akcyjnych). Wspólnicy i akcjonariusze rozpatrują na nich i zatwierdzają sprawozdania finansowe, udzielają absolutoriów organom spółek i decydują, co stanie się z zyskiem, jeśli został osiągnięty. Błędy popełnione przy organizowaniu zgromadzeń mogą jednak doprowadzić do uchylenia uchwał.

Decyzja o podziale zysku lub pokryciu straty
 
Prawo do udziału w zysku jest jednym z podstawowych praw majątkowych wspólników spółki z o.o. Jednak nie we wszystkich spółkach decyzja o zysku lub pokryciu straty należy do zgromadzenia wspólników. Może być przekazana do kompetencji innego organu – zarządu lub rady nadzorczej. Trzeba pamiętać, że musi być zachowana określona kolejność zdarzeń. Najpierw należy ustalić, czy jest zysk, czy strata, a dopiero potem dysponować zarobionymi pieniędzmi.
Co do zasady – wspólnik ma prawo do udziału w zysku, jeżeli wynika ono z rocznego sprawozdania finansowego. Zysk może trafić do wspólników, albo może być podzielony w inny sposób, np. wolno go pozostawić w całości lub w części w spółce i przekazać na jeden z funduszy – kapitał zapasowy lub rezerwowy.
Zgodnie z przepisami prawo do dywidendy mają wspólnicy, którym przysługiwały udziały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Zarząd powinien więc na podstawie księgi udziałów ustalić listę tych, którym może zostać wypłacona dywidenda.
 
Zwołanie zgromadzenia wspólników
 
Mimo że zwołanie zgromadzenia wspólników wydaje się łatwe, nierzadko zdarzają się błędy. Tymczasem wspólnik, który był nieobecny na tym zgromadzeniu, z powodu jego wadliwego zwołania może wytoczyć powództwo o uchylenie uchwały lub stwierdzenie jej nieważności. Żeby więc uniknąć niepotrzebnych komplikacji, warto ściśle przestrzegać trybu zwoływania zgromadzenia określonego w przepisach lub w umowie.
 
Obowiązek zarządu spółki
 
W spółce z o.o. obowiązek zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników ciąży na zarządzie. Tylko gdyby zarząd nie zwołał go w terminie określonym przepisami lub umową, prawo takie ma rada nadzorcza lub komisja rewizyjna. Wcześniej jednak organ ten powinien wezwać zarząd do wykonania jego obowiązku w terminie dwóch tygodni od zgłoszenia odpowiedniego żądania.
 
Metody informowania udziałowców
 
Zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską. Zaproszenia muszą być wysłane co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia. Zamiast listu poleconego lub przesyłki kurierskiej można wysłać również maila, pod warunkiem że wspólnik uprzednio wyraził na to pisemną zgodę, podając adres, na który zawiadomienie powinno być wysłane.
Zaproszenie na zgromadzenie powinno mieć określoną treść. Musi więc zawierać: oznaczenie dnia, godziny i miejsca zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porządek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany umowy spółki należy wskazać istotne elementy treści proponowanych zmian albo przedłożyć jednolity plan statutu uwzględniający proponowane zmiany.
WAŻNE
Jeśli zgromadzenie wspólników odbędzie się poza siedzibą spółki albo poza miejscami, które wskazuje umowa spółki, albo gdy którykolwiek ze wspólników nie zgodzi się na inne miejsce, to podjęte uchwały mogą być zaskarżone.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK