| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Zwyczajne i walne zgromadzenia w spółkach kapitałowych

Czerwiec to dla większości spółek kapitałowych ostatni miesiąc, w którym mogą odbyć zwyczajne zgromadzenia wspólników (w spółkach z o.o.) i zwyczajne walne zgromadzenia (w spółkach akcyjnych). Wspólnicy i akcjonariusze rozpatrują na nich i zatwierdzają sprawozdania finansowe, udzielają absolutoriów organom spółek i decydują, co stanie się z zyskiem, jeśli został osiągnięty. Błędy popełnione przy organizowaniu zgromadzeń mogą jednak doprowadzić do uchylenia uchwał.

Zgromadzenie wspólników w spółce z o.o.
 
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) wyróżnia dwa rodzaje zgromadzeń wspólników (ZW) – zwyczajne i nadzwyczajne. Podział oparty jest na dwóch kryteriach: czasu i obowiązkowego przedmiotu obrad. Jeśli zgromadzenie odbywa się w ciągu 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego i ma za przedmiot sprawy, które wymienia przepis art. 231 par. 2 k.s.h., to mamy do czynienia ze zwyczajnym zgromadzeniem wspólników, w każdym innym przypadku zgromadzenie jest nadzwyczajne.
Rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania oraz udzielenie absolutorium są konieczne, natomiast uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty będzie podejmowana, jeżeli sprawy te nie zostały wyłączone w umowie spółki spod kompetencji zgromadzenia wspólników.
 
Termin zwyczajnego zgromadzenia wspólników
 
Zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Trzeba przy tym pamiętać, że nie musi on pokrywać się z rokiem kalendarzowym. Zawsze jednak powinien obejmować 12 miesięcy. Dlatego w większości spółek rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. I w nich właśnie zwyczajne zgromadzenie powinno się odbyć najpóźniej do końca czerwca.
CO ZAMIEŚCIĆ
Porządek obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników musi obejmować:
• rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
• powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników,
• udzielenie absolutorium wszystkim członkom władz spółki, którzy pełnili funkcje w zarządzie, radzie nadzorczej czy komisji rewizyjnej w ostatnim roku obrotowym.(art. 231 par. 2 k.s.h.).
 
Od czego zacząć przygotowania
 
Po pierwsze, należy ułożyć porządek obrad. Przedmiotem obrad zwyczajnego zgromadzenia wspólników mogą być również wszelkie inne sprawy, których wymaga sytuacja. Chodzi o przypadki nadzwyczajne, których rozstrzygnięcie zbiegło się z odbyciem zwyczajnego zgromadzenia wspólników, takie jak np. odwołanie członków organów, wybór nowych czy zmiana umowy spółki.
Porządek obrad należy ułożyć wyczerpująco, ponieważ w sprawach nim nieobjętych nie można powziąć uchwały, chyba że cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosi sprzeciwu. Zakaz ten nie dotyczy oczywiście wniosków o charakterze porządkowym.
Wnioski porządkowe mogą być zgłaszane zawsze. A jako przykład tego rodzaju spraw można podać zmiany kolejności punktów obrad (wyjątkiem jest sytuacja, w której statut spółki dopuszcza stosowanie przerw w obradach), przyznanie głosu członkom organów, zarządzanie przerwy technicznej dla uzgodnienia stanowisk itd.
Inną sprawą jest to, że spółki nieczęsto zwołują zgromadzenia, szczególnie te, które mają większą liczbę wspólników. Dlatego warto zamieścić w porządku obrad wszystkie sprawy, które i tak w najbliższym czasie będą wymagały akceptacji tego organu. Dzięki temu spółka uniknie chociażby dodatkowych kosztów.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK