| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ratować spółkę

Jak ratować spółkę

Żeby ratować spółkę, która nie podwyższyła przed końcem zeszłego roku kapitału zakładowego do 50 tys. zł, warto rozważyć kilka wariantów – np. przekształcenie w spółkę jawną albo sprzedaż firmy innemu przedsiębiorcy.

Ratunek nieco inaczej
 
Poza przekształceniem możliwe są też inne, zbliżone do niego warianty.
Przykładowo spółka VSVS z o.o. z kapitałem zakładowym 10 000 zł ma przedsiębiorstwo o wartości 18 000 zł. Wspólnicy nie dysponują jednak dodatkowymi środkami, które wystarczyłyby na dokapitalizowanie spółki do 50 000 zł. Mają jednak dość pieniędzy, by kupić przedsiębiorstwo od spółki z o.o.
W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem byłoby założenie spółki jawnej, która nie jest związana żadnym minimum kapitałowym. Ta kupiłaby od spółki z o.o. przedsiębiorstwo za 18 000 zł. Równocześnie można by było przeprowadzić likwidację spółki z o.o. Dzięki temu dotychczasowe przedsiębiorstwo nadal funkcjonowałoby, ale w spółce jawnej.
Należy przy tym pamiętać, że sprzedaż przedsiębiorstwa nie może być dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli dotychczasowej spółki z o.o. Ci bowiem, stosując tzw. skargę pauliańską, mogliby dochodzić uznania sprzedaży przedsiębiorstwa za bezskuteczną wobec nich.
Dokonując przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w jawną, wspólnicy powinni mieć świadomość, że zmieniają się zasady ich odpowiedzialności. Z chwilą przekształcenia będą odpowiadać za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem, solidarnie ze spółką i z pozostałymi wspólnikami. Odpowiedzialność wspólników jest w zasadzie subsydiarna w stosunku do spółki. Oznacza to, że egzekucja z majątku wspólnika może być prowadzona dopiero wówczas, gdy z tego, co ma spółka, okaże się ona bezskuteczna. Jednak nie stanowi to przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
 
Likwidacja to ostateczność
 
Zanim wspólnicy podejmą decyzję o likwidacji, powinni rozważyć kwestię kosztów, jakie spółka będzie musiała ponieść w związku z postępowaniem likwidacyjnym (m.in. trzeba zapłacić wynagrodzenie likwidatora, za ogłoszenia, wnieść inne opłaty). Jeśli spółka nie ma wystarczających środków, lepiej od razu zrezygnować z likwidacji.
Postępowanie likwidacyjne można podzielić na trzy etapy:
1) czynności wstępne (ustanowienie likwidatorów, ogłoszenia, bilans otwarcia likwidacji),
2) właściwe czynności likwidacyjne,
3) zakończenie likwidacji (sprawozdanie likwidacyjne, wniosek o wykreślenie spółki z rejestru).
Likwidatorzy powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania, upłynnić majątek spółki, wreszcie podzielić pozostały majątek między wspólników. Nowe interesy mogą wszczynać tylko wówczas, gdy jest to konieczne do ukończenia spraw w toku.
Sumy potrzebne do zaspokojenia lub zabezpieczenia znanych spółce wierzycieli, którzy się nie zgłosili lub których wierzytelności nie są wymagalne, albo są sporne, należy złożyć do depozytu sądowego. Majątek spółki pozostały po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu jej wierzycieli dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że inne zasady podziału określa umowa spółki. Podział majątku nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Ci z nich, którzy nie zgłosili roszczeń we właściwym terminie ani nie byli spółce znani, mogą żądać zaspokojenia swoich należności jedynie z majątku spółki jeszcze niepodzielnego. Wspólnicy bowiem, którzy po upływie sześciomiesięcznego terminu określonego w art. 286 par. 1 k.s.h. otrzymali w dobrej wierze przypadającą na nich część majątku spółki, nie są obowiązani do jej zwrotu w celu pokrycia należności wierzycieli.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK