| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Mikropożyczki
 
W Polsce działa ok. 70 funduszy pożyczkowych oferujących wsparcie finansowe dla małego biznesu. Pożyczki są udzielane zarówno osobom prowadzącym już działalność gospodarczą, jak i tym, które dopiero zamierzają założyć własną firmę.
Wsparcie oferowane przez fundusze pożyczkowe wydaje się atrakcyjne dla firm, których nie stać na pozyskanie funduszy strukturalnych, i tych, które mają trudności z uzyskaniem kredytu bankowego. Zaletą funduszy pożyczkowych jest brak skomplikowanych i długotrwałych procedur. Zazwyczaj instytucje te żądają jedynie poręczenia członka rodziny przedsiębiorcy czy jego partnera w biznesie. Akceptowane są też zabezpieczenia majątkowe takie jak hipoteka czy zastaw. Jedną z największych tego rodzaju instytucji jest Fundusz Mikro, który działa od 10 lat. Ma już 34 placówki, a wkrótce zostanie uruchomionych kolejnych sześć. Fundusz adresuje swoją działalność do niewielkich firm, które mają trudności w uzyskaniu kredytu w banku, m.in. ze względu na brak zabezpieczeń. Zarządzający Funduszem Mikro, który udziela pożyczek mikroprzedsiębiorcom, przewiduje, że jesienią zwiększą się zasoby funduszu i więcej firm będzie mogło z nich korzystać. Klientami Funduszu Mikro są przedsiębiorcy, u których pracuje 3-5 osób. Większość pożyczek zamyka się między 5 a 8 tys. zł, przy czym dla klientów współpracujących z funduszem dłużej są także kwoty powyżej 100 tys. zł.
 Fundusz Mikro udzielił dotychczas ponad 71,5 tys. pożyczek. Obsłużył ponad 35 tys. klientów, z czego obecnie aktywnych klientów jest prawie 11,5 tys. Niewielkie pożyczki są udzielane w ciągu 2-3 dni, ale fundusz chce jeszcze skrócić te terminy. Pożyczki są udzielane bez zabezpieczenia. Klienci często posługują się poręczeniem rodziny czy partnera w biznesie. Akceptowane są również zabezpieczenia majątkowe, takie jak hipoteka czy zastaw.
Coraz prężniej rozwija się Mazowiecki Fundusz Pożyczkowy. Działa on w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od września 2004 r. W odróżnieniu od klasycznych kredytów bankowych pożyczki funduszu mają korzystniejsze dla pożyczkobiorców zabezpieczenia. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 120 tys. zł. Najdłuższy okres spłaty wynosi 48 miesięcy, a karencja w spłacie kapitału może trwać do 6 miesięcy. Do wniosku o udzielenie pożyczki w wysokości do 30 tys. zł trzeba dołączyć informację o planowanym przedsięwzięciu. Starając się o pożyczkę od 30 do 120 tys. zł, należy przedstawić biznesplan.
Przedsiębiorcy mogą też dostać pożyczkę na inwestycje lub finansowanie bieżącej działalności firmy. Minimalny wkład własny wynosi wówczas 20 proc.
O pożyczkę z funduszu mogą ubiegać się mikro- i małe przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego, działające w różnych branżach, a także osoby bezrobotne lub absolwenci, jeśli wcześniej zarejestrują działalność gospodarczą.
Od 2003 roku Regionalny Fundusz Pożyczkowy działa również przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotychczas pozytywnie rozpatrzył 47 wniosków i udzielił pożyczek w kwocie 3,3 mln zł. Obecnie na rozpatrzenie czeka kolejnych 101 wniosków na łączną kwotę 5,85 mln zł. Z danych przedstawionych przez WARP wynika, że przedsiębiorcy składają wnioski o pożyczki od 75 tys. zł do 100 tys. zł, zaś 62 proc. wnioskodawców wykorzystuje dotacje na kontynuowanie działalności gospodarczej, a 38 proc. przeznacza je na rozpoczęcie działalności.
 
Ustawowe definicje
 
Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807):
Art. 104. Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: 1)     zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2)     osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Art. 105. Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: 1)     zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2)     osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.
 
 

Tomasz Pietryga
 

Gazeta Prawna Nr 76/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-04-18

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK