| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Wsparcie eksporterów
 
W dalszym ciągu na unijną pomoc mogą liczyć przedsiębiorstwa eksportowe. Wsparciem w tym zakresie zarządza Ministerstwo Gospodarki i Pracy. Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie udziału w targach i wystawach międzynarodowych. Pieniądze mogą otrzymać również na specjalistyczne szkolenia, zdobycie certyfikatów oraz przedsięwzięcia wydawnicze związane z eksportem.
W przypadku dofinansowania udziału w targach i wystawach narodowych wsparcie zostało przewidziane z programu SPO WKP (poddziałanie 2.2.2). Pomoc dla przedsiębiorców uczestniczących w targach i wystawach za granicą udzielana jest w formie dotacji i polega na dofinansowaniu części kosztów udziału przedsiębiorcy w zagranicznych targach lub wystawach. W tym przypadku przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy musi złożyć wniosek do ministra gospodarki.
Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje i wiedzę na temat prowadzenia biznesu za granicą, mogą uzyskać dofinansowanie udziału w specjalistycznych szkoleniach w programie zatytułowanym „Akademia Handlu Zagranicznego”. O wsparcie wolno się ubiegać również firmom szkoleniowym, które chcą organizować takie przedsięwzięcia. Pomoc jest dwuetapowa. Najpierw do Ministerstwa Gospodarki zgłaszają się jednostki szkoleniowe zainteresowane prowadzeniem kursów czy studiów skierowanych do przedsiębiorców eksportowych. Jeśli spełniają wymagania, otrzymają dofinansowanie do organizowanego szkolenia – na każdego uczestniczącego przedsiębiorcę. Ci ostatni mają więc ułatwione zadanie. Wystarczy, że zgłoszą się do odpowiedniej akredytowanej jednostki szkoleniowej (ich wykaz znajduje się na stronie Ministerstwa Gospodarki i Pracy) i wyrażą chęć uczestniczenia w szkoleniu.
Tu nie ma określonych terminów ubiegania się o dotacje. Nabór jest ciągły.
 
Inne źródła dofinansowania
 
Przedsiębiorcy mają również możliwość korzystania z całej gamy wsparcia oferowanego przez różne stowarzyszenia, fundacje oraz izby gospodarcze, których działalność nierzadko jest finansowana z pieniędzy unijnych. Taka pomoc ma charakter regionalny.
Przykładowo w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Zrzeszenie Handlu i Usług uruchomiło wsparcie dla uruchamiających własną firmę. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż pół roku, mogą skorzystać z usług indywidualnego opiekuna. W ten sposób nowy przedsiębiorca może umówić się na indywidualne konsultacje z tym opiekunem. Powinna to być osoba posiadająca wiedzę w określonej dziedzinie prawa. Opiekunowie udzielają pomocy nie tylko w Bydgoszczy. Dyżurują także w innych miastach. Dwa terenowe biura funkcjonują również w Inowrocławiu i Żninie. Informacji na temat możliwości prowadzenia działalności gospodarczej coraz powszechniej udzielają również powiatowe urzędy pracy. Można tam otrzymać dokładne informacje dotyczące m.in. procedury zakładania firmy oraz adresy instytucji wspierających początkujących przedsiębiorców w regionie. Inicjatywą, która robi ostatnio furorę wśród studentów i absolwentów wyższych uczelni, są akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Działa ich już kilkanaście. Są m.in. w Warszawie, Częstochowie, Toruniu i Poznaniu. Projekt AIP dofinansowywany jest ze środków Ministerstwa Gospodarki i Pracy, PARP oraz Narodowego Banku Polskiego.
Z pomocy mogą skorzystać młodzi ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Osoby, które znalazły się w inkubatorze, nie muszą rejestrować własnej działalności. Mogą prowadzić biznes korzystając z NIP i adresu AIP. Uczestnictwo w inkubatorze jest odpłatne. Koszt zależy od czasu przebywania w AIP i waha się od 50 do 150 zł. Wsparcie dla rozpoczynających oferują również niektóre regionalne izby gospodarcze. Ich pomoc skupia się jednak na szkoleniach.
WAŻNE
Wniosek o wsparcie nowej inwestycji powinien zostać złożony przed jej rozpoczęciem.
Dokumenty należy przedstawić bezpośrednio w punkcie przyjmowania wniosków Ministerstwa Gospodarki.
WARUNKI DOTACJI
Pomoc finansową mogą otrzymać przedsiębiorstwa, których inwestycja spełnia co najmniej jeden z warunków:
• jest nie mniejsza niż 10 mln euro;
• jest nie mniejsza niż 500 tys. euro i wiąże się z utrzymaniem co najmniej 100 miejsc pracy przez co najmniej 5 lat;
• zostanie utworzonych nie mniej niż 20 nowych miejsc pracy na minimum 5 lat;
• wprowadza innowację technologiczną;
• wpływa na poprawę stanu środowiska;
• jest zlokalizowana na obszarze parku przemysłowego lub technologicznego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK