| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Jak pozyskać zewnętrzne finansowanie

Mimo że kurczy się ilość środków dostępnych z funduszy strukturalnych, to przedsiębiorcy nadal mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z kilku programów oferujących m.in. dofinansowanie inwestycji i usług doradczych. Rozpoczynający własny biznes mogą też liczyć na pomoc ze strony izb gospodarczych oraz funduszy pożyczkowych.

Na doradztwo
 
O wsparcie finansowe w zakresie usług doradczych firmy można się ubiegać w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw przez doradztwo (Działanie 2.1).
Pomoc jest skierowana do małych i średnich firm, zatrudniających średniorocznie co najmniej 10 pracowników. Zakres dotacji w działaniu 2.1 jest bardzo szeroki. Wspierane mogą być nie tylko usługi doradcze w zakresie wdrażania systemów zarządzania jakością w firmie, lecz również dotyczące zasad prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej. Przedsiębiorstwo może starać się o środki na analizę zasad, procedur, norm, obowiązujących przepisów i koniecznych wymagań niezbędnych dla funkcjonowania firmy w państwach członkowskich UE. Firma może przy użyciu tych środków dokonać oceny konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa na rynku, a także opracować i przygotować do wdrożenia strategię rozwoju. Pieniądze mogą być przeznaczone również na planowanie inwestycji, sporządzenie biznesplanu, opracowanie studium wykonalności inwestycji, ocenę wpływu inwestycji na środowisko, opracowanie dokumentacji technicznej itd.
Dotacje refundują część wcześniej zakwalifikowanych, wydanych kwot. Oznacza to, że firma najpierw musi sama pokryć wydatki na usługę firmy doradczej, a dopiero potem może ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów.
Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na usługi doradcze nie będą uznane za koszty kwalifikujące się do wsparcia, jeśli stanowią element stałej lub okresowej działalności wnioskodawcy albo są związane z bieżącymi wydatkami operacyjnymi przedsiębiorcy – np. z doradztwem podatkowym, stałą obsługą prawną, usługami reklamowymi. Nie będą też refundowane, gdy zostały zakupione u przedsiębiorcy nieznajdującego się na liście akredytowanych wykonawców.
Maksymalna kwota wsparcia nie przekracza 50 proc. wartości kwalifikowalnych kosztów projektu, zaś dla nowo powstających firm, działających z zastosowaniem zaawansowanych technologii wsparcie może sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych projektu w oparciu o zasadę de minimis; dodatkowo wsparcie finansowe nie może być niższe niż 2500 zł ani wyższe niż 250 tys. zł.
 
Jak się ubiegać
 
W pierwszej kolejności przedsiębiorca musi wejść na stronę internetową www.konkurencyjnosc.gov.pl lub www.parp.gov.pl i pobrać stamtąd elektroniczny wzór wniosku. Następnie musi go wypełnić za pomocą znajdującego się na stronie www „generatora wniosków”, stosując się do dostępnej tam instrukcji. Wniosek należy przygotować w dwóch egzemplarzach – w wersji elektronicznej na dyskietce lub CD oraz w wersji papierowej. Potem trzeba skompletować wszystkie załączniki wymienione we wniosku i dołączyć je do wersji drukowanej.
Wypełniony wniosek (w dwóch egzemplarzach – elektronicznym i papierowym), należy złożyć w Regionalnej Instytucji Finansującej w przewidzianym terminie.
W pierwszej kolejności RIF ocenia formalną stronę wniosku. Bada, czy został złożony w terminie, czy posiada wszystkie załączniki, czy działalność, którą prowadzi przedsiębiorca, kwalifikuje się do wsparcia itd. Ta część ocen odbywa się na bieżąco.
W razie stwierdzenia uchybień natury administracyjnej RIF wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 3 dni. Jeżeli natomiast wystąpi co najmniej jedna niezgodność z zasadami działania (np. projekt nie jest realizowany na terenie Polski), to wniosek zostaje odrzucony i nie podlega dalszej ocenie.
Gdy wniosek uzyska ocenę pozytywną, jest przesyłany do PARP, gdzie jest oceniany z zastosowaniem kryteriów techniczno-ekonomicznych i merytorycznych (RIF przesyła wniosek do PARP w ciągu 18 dni od daty jego złożenia).
Najpierw dokonywana jest ocena techniczno-ekonomiczna. Badana jest m.in. wykonalność projektu pod względem technicznym – czy zapewniony został minimalny, wymagany wkład własny itd.
Potem zaczyna się ocena merytoryczna wniosku. Jest to moment kluczowy. On decyduje o przyznaniu pomocy. Ocena ma charakter punktowy. Minimalna liczba punktów wymagana dla pozytywnej oceny merytorycznej wynosi 51 na 100 możliwych.
Terminy kolejnych tur aplikacyjnych:
– do 19 maja 2006 r.
– do 14 lipca 2006 r.
– do 15 września 2006 r.
– do 13 października 2006 r.
– do 10 listopada 2006 r.
– do 8 grudnia 2006 r.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK