| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Likwidacja czy raczej układ

Likwidacja czy raczej układ

Przedsiębiorca, który zaczyna źle prosperować, może stanąć wobec konieczności złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Powinien wówczas – jeśli ma środki na ratowanie przedsiębiorstwa – próbować układu z wierzycielami. W ten sposób korzystają i oni. Rośnie prawdopodobieństwo zaspokojenia ich roszczeń.

Propozycje układowe
 
Propozycje układowe są chyba pierwszą czynnością w postępowaniu ważną dla wierzycieli. Wskazują bowiem, z jakimi ustępstwami będą musieli się liczyć, jeśli wyrażą zgodę na układ.
Przygotowując propozycje układowe, trzeba pamiętać, że muszą one dokładnie precyzować sposób restrukturyzacji zobowiązań. Nie ma żadnego zamkniętego katalogu, który by ograniczał dłużnika w ich formułowaniu. Ustawodawca wskazał jedynie najczęściej wybierane formy, czyli:
odroczenie wykonania zobowiązań,
rozłożenie spłaty długów na raty,
zmniejszenie sumy długów,
konwersję wierzytelności na udziały lub akcje,
zmianę, zamianę lub uchylenie prawa zabezpieczającego określoną wierzytelność.
Oczywiście propozycje mogą obejmować jeden lub więcej takich sposobów.
Bardzo ważną kwestią jest ich uzasadnienie. Trzeba wykazać realność wykonania układu w zaproponowanej wersji. Uzasadnienie propozycji układowych powinno zawierać (chyba że sędzia-komisarz zezwoli na ograniczenie uzasadnienia ze względu na wielkość i charakter przedsiębiorstwa lub gdy dane takie nie są niezbędne do prawidłowego wykonania układu) następujące elementy:
opis stanu przedsiębiorstwa ze szczególnym określeniem jego sytuacji ekonomiczno-finansowej, prawnej oraz organizacyjnej,
analizę sektora rynku, na którym przedsiębiorstwo upadłego działa, z uwzględnieniem pozycji rynkowej konkurencji,
metody i źródła finansowania wykonania układu, z uwzględnieniem przewidywanych wpływów i wydatków w czasie wykonywania układu,
analizę poziomu i struktury ryzyka,
ocenę alternatywnego sposobu restrukturyzacji zobowiązań, system zabezpieczania praw i interesów wierzycieli na czas wykonania układu.
 
Zawarcie układu
 
Zawarcie układu następuje na zgromadzeniu wierzycieli, które powinno odbyć się w terminie miesiąca od zatwierdzenia listy wierzytelności. Układ zostaje przyjęty, jeśli wypowie się za nim większość z każdej z list wierzycieli obejmujących kategorie interesów. Łącznie muszą oni posiadać nie mniej niż 2/3 ogólnej sumy wierzytelności, które uprawniają do uczestniczenia w głosowaniu. Dopuszcza się jednak zawarcie układu, mimo braku wymaganej większości w jednej z grup. Wówczas o układzie orzeka sędzia-komisarz. Warunkiem jego zawarcia jest, by wierzyciele, którzy nie zgodzili się na układ, byli zaspokojeni w wyniku układu w stopniu wyższym niż w wypadku likwidacji majątku.
Układ przyjęty przez zgromadzenie zatwierdza sąd. Może on odmówić swego poparcia, gdy układ:
narusza prawo,
nie będzie wykonany – i wydaje się to oczywiste,
stwarza warunki rażąco krzywdzące dla wierzycieli, którzy głosowali przeciwko niemu i zgłosili zarzuty.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK