| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak sobie radzić z silniejszym kontrahentem

Jak sobie radzić z silniejszym kontrahentem

Dostawcy sieci handlowych powinni pamiętać, że przy zawieraniu i wykonywaniu umów duży wcale nie może więcej. Świadczenia stron mają być ekwiwalentne. Poza tym nawet w obrocie profesjonalnym niedopuszczalny jest wyzysk, podobnie jak nieuczciwa konkurencja czy wykraczanie przeciw dobrym obyczajom handlowym.

Antymonopolowa niemoc
 
Prawo antymonopolowe, czyli przede wszystkim ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 86, poz. 804 ze zm.) może być skutecznym narzędziem niestety dopiero tam, gdzie przedsiębiorca, z którym walczy dostawca, zajmuje na danym rynku (np. sprzedaży chemikaliów, nabiału czy materiałów budowlanych) pozycję dominującą. Do tego zaś musiałby mieć zgodnie z art. 4 pkt 9 ustawy udział w rynku przekraczający 40 proc. A to zdarza się tylko czasem. Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wszczynać postępowania antymonopolowe rzadziej, niż wymaga tego potoczne poczucie sprawiedliwości.
ZNACZENIE WYROKÓW SĄDU NAJWYŻSZEGO
Wyroki Sądu Najwyższego mają znaczenie nie tylko w sprawach, w których zostały wydane. Mogą one i powinny interesować podmioty, które znalazły się lub mogą się znaleźć w podobnej sytuacji to tej, jaką brał pod uwagę SN ferując wyrok. Sąd ten powołany jest bowiem (poza innymi właściwymi mu funkcjami) do nadzorowania zgodności z prawem i jednolitości orzecznictwa sądów powszechnych. Czyni to m. in. przez rozpoznawanie środków odwoławczych od orzeczeń stosownie do przepisów prawa procesowego, jak również rozpoznając kasacje od prawomocnych orzeczeń sądów odwoławczych, kończących postępowanie. Nie sposób więc, by sądy powszechne nie brały pod uwagę wyroku, jaki zapadł w SN.
 
 

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
 

Gazeta Prawna Nr 62/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-03-28

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK