| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak sobie radzić z silniejszym kontrahentem

Jak sobie radzić z silniejszym kontrahentem

Dostawcy sieci handlowych powinni pamiętać, że przy zawieraniu i wykonywaniu umów duży wcale nie może więcej. Świadczenia stron mają być ekwiwalentne. Poza tym nawet w obrocie profesjonalnym niedopuszczalny jest wyzysk, podobnie jak nieuczciwa konkurencja czy wykraczanie przeciw dobrym obyczajom handlowym.

Minimalizacja kosztów
 
Jeśli dostawca-wierzyciel nie jest pewny, czy dobrze opracował strategię walki z siecią-dłużnikiem, powinien zwrócić się o poradę do prawnika. Jeśliby uznał, że potrzebuje pełnomocnika, czyli adwokata lub radcy prawnego, to z nim także powinien ostro negocjować honorarium. Niestety musi być przygotowany na coraz częstszą propozycję zapłaty określonego procentu od wygranej.
Gdyby walka dostawcy z siecią była już o krok od postępowania przed sądem, problemem do rozwiązania na pewno stałby się problem kosztów. Trzeba więc pamiętać, że nie ma obowiązku ich uiszczania strona wnosząca o uznanie postanowień umownych za niedozwolone, a także ta, która została zwolniona przez sąd (art. 96 ust. 1 pkt 4 i 10 ustawy o kosztach sądowych w spawach cywilnych, dalej u.k.s.s.c.). A może się takiej ulgi domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku dla utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 102 ust. 1 u.k.s.s.c.).
Do wniosku dołącza się oświadczenie o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie (według ustalonego wzoru). Jeśliby jednak sąd oddalił wniosek, strona nie może powtórnie domagać się zwolnienia powołując się na te same okoliczności (art. 107 u.k.s.s.c.).
Sąd może również przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, takiej jak np. spółka jawna czy komandytowa, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie (art. 103 u.k.s.s.c.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK