| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zaskarżyć nieuczciwego konkurenta

Jak zaskarżyć nieuczciwego konkurenta

W walce o klienta konkurenci niejednokrotnie sięgają po nie do końca uczciwe metody. Do najpowszechniejszych możemy zaliczyć: nieuczciwą reklamę, naruszanie prawa do nazwy produktów lub firmy, utrudnianie dostępu do rynku, naśladownictwo gotowych produktów, przeprowadzanie niezgodnych z prawem promocji oraz wprowadzające w błąd oznaczenia przedsiębiorstwa. Aby przeciwdziałać tego typu naruszeniom, wystarczy sięgnąć do środków obrony, które przewiduje ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Przedawnienie i bezzasadne powództwo
 
Dochodząc roszczeń z tytułu nieuczciwej konkurencji, musimy pilnować terminów przedawnienia. Jeśli je przeoczymy, to pozwany, nawet wówczas, gdy racja będzie po naszej stronie, będzie mógł podnieść zarzut przedawnienia. Wówczas sąd musi oddalić żądania pozwu obejmujące przedawnione roszczenie. Na szczęście sąd nie uwzględnia przedawnienia z urzędu, dlatego pozwany sam musi się zorientować, że termin przedawnienia upłynął i podnieść taki zarzut przed sądem.
Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu z upływem trzech lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się oddzielnie co do każdego naruszenia. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem trzech lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednak w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem dziesięciu lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem dziesięciu lat od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
Wnosząc do sądu pozew z zakresu nieuczciwej konkurencji, musimy uważać, żeby nie narazić się na zarzut bezzasadnego powództwa, który może podnieść pozwany. Bezzasadność powództwa wystąpi w sytuacji, kiedy powód będzie miał świadomość, iż nie ma podstaw do tego typu wystąpienia, a jego jedynym celem będzie szykanowanie przedsiębiorcy – pozwanego. Sankcją za tego typu czyn jest nakazanie przez sąd powodowi – na wniosek pozwanego – złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia o odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Poza tym pozwany, u którego na skutek wniesienia powództwa powstała szkoda, może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych określonych w k.c
 
Nieuczciwa konkurencja to przestępstwo
 
Broniąc się przed nieuczciwym konkurentem, możemy także wykorzystać, bardziej dolegliwe od cywilnych, przepisy karne u.z.n.k. Osobie, która dopuszcza się czynu nieuczciwej konkurencji w zakresie reklamy, sprzedaży premiowanej lub loterii promocyjnej grozi kara aresztu lub grzywny. Podobnie – m.in. za brak oznaczeń towarów lub błędne oznaczenia. Areszt lub grzywna może zostać również orzeczony w stosunku do osoby, która rozpowszechnia nieprawdziwe informacje o swoim lub innym przedsiębiorstwie. Natomiast bezprawne wykorzystanie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa może skutkować karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Taka sama kara grozi za naśladownictwo produktów.
PAMIĘTAJ !
Ściganie przestępstw przewidzianych przez u.z.n.k. następuje na wniosek, a wykroczeń – na żądanie pokrzywdzonego. Z takim wnioskiem lub żądaniem mogą również wystąpić prezes UOKiK i organizacje chroniące interesy przedsiębiorców.
 

Magdalena Dębska

Gazeta Prawna 37/2006 [Dodatek: Dodatek specjalny]
z dnia 21.02.2006

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK