| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Za własne podatki odpowiada każdy sam i to całym swoim majątkiem. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą. Od zasady tej przewidziane zostały jednak wyjątki, kiedy odpowiedzialność przerzucana jest na inne osoby. Wśród nich znalazł się małżonek podatnika. Ten ostatni może uniknąć odpowiedzialności. Musi jednak wykazać się sprytem i przezornością.

Zanim kupisz firmę, sprawdź jej kondycję
 
Gdy nabywamy przedsiębiorstwo lub składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zawsze sprawdźmy, czy nie będziemy musieli odpowiadać za zaległości podatkowe. Równie ostrożnie podchodźmy do wszelkich propozycji korzystania z nazwy naszej firmy, nawet jeśli wiązałoby się to z dużym zyskiem. Jeśli będziemy mieli pecha, może się to skończyć koniecznością zapłacenia cudzego podatku.
Przekonało się o tym już wiele osób, które zbyt pochopnie lub też kierowane chęcią zysku (gdy za użyczenie proponowana jest zapłata) pozwalały na posługiwanie się przez innego podatnika swoim imieniem, nazwiskiem, nazwą lub firmą. Jest to tzw. firmanctwo. Zjawisko to nie jest nowe. Znalazło nawet odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach.
WAŻNE
Organy podatkowe określają w zaświadczeniu wysokość zaległości podatkowych zbywającego na dzień wydania zaświadczenia.
Jeżeli podatnik, za zgodą innej osoby, w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby, osoba ta ponosi solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe powstałe podczas prowadzenia tej działalności. A to oznacza, że każdy, kto użycza podatnikowi np. nazwy własnej firmy, odpowiada za zaległości podatkowe powstałe w czasie prowadzenia przez nieuczciwego podatnika działalności właśnie pod nazwą osoby jej użyczającej. Warto zatem mieć się na baczności. Zdaje się potwierdzać to NSA, który w wyroku z 25 sierpnia 1992 r. (SA/Po 239/92) podkreślił, że każdy, kto podejmuje się prowadzenia działalności gospodarczej, nie może dopuszczać się firmanctwa i dlatego też musi ponosić wszelkie konsekwencje prawno-podatkowe związane z użyczeniem swego nazwiska.
Ustawodawca wyszedł w tym przypadku z założenia, że osoba użyczająca swojej firmy, nazwiska itp. świadomie współdziała z nieuczciwym podatnikiem. Stąd też tak dotkliwa sankcja. Skoro wyrażamy zgodę na użyczenie nazwy firmy innemu podatnikowi, musimy – w razie gdy ten będzie miał zaległości podatkowe – ponieść razem z nim odpowiedzialność. To konsekwencja faktu, że najczęściej wiemy, w jakim celu użyczamy swojego imienia, nazwiska czy firmy. Tym celem jest zazwyczaj zatajenie faktu prowadzenia działalności gospodarczej lub jej zakresu. Warto jednak pamiętać, że poza odpowiedzialnością na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej użyczający może ponieść także odpowiedzialność karną skarbową.
Jeżeli podatnik, za zgodą innej osoby, w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się lub posługiwał się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą tej osoby, osoba ta ponosi solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK