| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Za własne podatki odpowiada każdy sam i to całym swoim majątkiem. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą. Od zasady tej przewidziane zostały jednak wyjątki, kiedy odpowiedzialność przerzucana jest na inne osoby. Wśród nich znalazł się małżonek podatnika. Ten ostatni może uniknąć odpowiedzialności. Musi jednak wykazać się sprytem i przezornością.

Z użytkownikiem odpowiada właściciel
 
Cudze zaległości podatkowe to problem nie tylko małżonka podatnika czy członków jego rodziny, ale także dzierżawcy i użytkownika nieruchomości. Podatek zapłacą także właściciel, samoistny posiadacz i użytkownik wieczysty rzeczy lub praw – jeśli zaległości powstaną w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez ich użytkownika.
Wśród osób, które odpowiadają za cudze podatki, znaleźli się właściciel, samoistny posiadacz i użytkownik rzeczy lub praw związanych z działalnością gospodarczą lub służących do jej prowadzenia.
Wspomniane osoby odpowiadać będą za zaległości podatkowe użytkownika rzeczy lub prawa majątkowego, które powstały w związku z jego działalnością gospodarczą. Warunek – dana rzecz lub prawo muszą być związane z działalnością gospodarczą lub służyć do jej prowadzenia. Co więcej, wspomniane osoby muszą pozostawać z użytkownikiem w określonym związku. Związek ten polega na tym, że w okresie użytkowania rzeczy lub prawa między użytkownikiem a właścicielem (posiadaczem samoistnym, użytkownikiem wieczystym) istnieją powiązania o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub majątkowym. Powiązania te ocenia się w świetle przepisów o podatku dochodowym. W grę mogą wchodzić także powiązania wynikające ze stosunku pracy. Co więcej, omawiany związek zachodzi nie tylko pomiędzy właścicielem, samoistnym posiadaczem i użytkownikiem wieczystym a użytkownikiem rzeczy lub prawa, ale także między osobami pełniącymi funkcje zarządzające, nadzorcze albo kontrolne w podmiocie będącym właścicielem, samoistnym posiadaczem lub użytkownikiem wieczystym rzeczy lub prawa majątkowego i w podmiocie będącym jego użytkownikiem.
Te same zasady odpowiedzialności znajdują odpowiednie zastosowanie także do najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze.
Bardzo ważne jest to, że odpowiedzialność za zaległości podatkowe użytkownika rzeczy lub praw nie jest niczym nieograniczona. Okazuje się, że limitem jest tu równowartość rzeczy lub praw majątkowych objętych przedmiotem użytkowania. Czyli jeśli wartość tych rzeczy wynosi np. 15 tys. zł, a zaległość podatkowa 20 tys. zł, to odpowiedzialność ograniczy się tylko do 15 tys. zł.
Za zaległości podatkowe odpowiada także dzierżawca lub użytkownik nieruchomości solidarnie z podatnikiem będącym właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem samoistnym nieruchomości – i to całym swoim majątkiem (tym razem bez ograniczenia kwotowego). Odpowiedzialność dotyczy zobowiązań podatkowych wynikających z opodatkowania nieruchomości, powstałych podczas trwania dzierżawy lub użytkowania. Ale uwaga, zakres odpowiedzialności dzierżawcy i użytkownika nie obejmuje pewnych należności. Mowa tu o należnościach wymienionych w art. 107 par. 2 Ordynacji podatkowej. Oznacza to, że za podatki niepobrane oraz pobrane, a niewpłacone przez płatników i inkasentów, odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych, koszty postępowania egzekucyjnego oraz niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek – dzierżawca i użytkownik odpowiadać nie będą.
Właściciel, samoistny posiadacz lub użytkownik wieczysty rzeczy lub prawa majątkowego (...) odpowiada za zaległości podatkowe użytkownika powstałe w związku z działalnością gospodarczą prowadzoną przez użytkownika, jeżeli dana rzecz lub prawo są związane z działalnością gospodarczą lub służą do jej prowadzenia.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK