| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Kto odpowiada za podatki niezapłacone przez właściciela firmy

Za własne podatki odpowiada każdy sam i to całym swoim majątkiem. Dotyczy to również osób prowadzących działalność gospodarczą. Od zasady tej przewidziane zostały jednak wyjątki, kiedy odpowiedzialność przerzucana jest na inne osoby. Wśród nich znalazł się małżonek podatnika. Ten ostatni może uniknąć odpowiedzialności. Musi jednak wykazać się sprytem i przezornością.

Pobierałeś korzyści, teraz odpowiesz
 
Krąg osób, od których fiskus może dochodzić należności, jest dużo szerszy. Znaleźli się w nim także członkowie rodziny podatnika, czyli m.in. syn, córka, a nawet zięć i synowa – jeśli tylko osiągali korzyści, stale współdziałając z podatnikiem w prowadzonej przez niego działalności. W przypadku odpowiedzialności członka rodziny ważną rolę odgrywają nie tyle więzy rodzinne, ile zależności finansowe występujące w rodzinie.
Aby w ogóle można było mówić o odpowiedzialności członków rodziny, ci ostatni muszą pozostawać z podatnikiem w określonych zależnościach finansowo-gospodarczych. Z przepisów wynika wyraźnie, że członkowie rodziny odpowiadają z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności. Czyli jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą razem z zięciem, ten ostatni poniesie odpowiedzialność za zaległości podatkowe podatnika wynikające z tej działalności. Ustawodawcy można by zarzucić brak konsekwencji w tej regulacji, gdyby nie ograniczenie czasowe owej odpowiedzialności. Okazuje się, że członek rodziny odpowiada tylko za te zaległości podatkowe, które powstały w okresie, w jakim stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności gospodarczej, osiągając korzyści z prowadzonej przez podatnika działalności.
WAŻNE
Za członków rodziny podatnika uważa się zstępnych (syn, córka), wstępnych (ojciec, matka), rodzeństwo, małżonków zstępnych (zięć, synowa), osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu (np. konkubent).
Dla zaistnienia odpowiedzialności członka rodziny niezbędne jest zatem określenie, czy ten osiągał korzyści z działalności gospodarczej i oczywiście jak duże one były. A to wcale nie jest takie łatwe. Przed organami podatkowymi w takim przypadku stoi trudne zadanie. W końcu muszą dokonać rzetelnej oceny, o jaką wartość chodzi. Dopiero na tej podstawie będą mogły wydać decyzję o odpowiedzialności członka rodziny i o jej zakresie.
WAŻNE
Członek rodziny zapłaci zaległe podatki właściciela firmy, jeśli:
• istnieją między nim i podatnikiem określone powiązania,
• stale współdziałał w wykonywaniu działalności gospodarczej,
• osiągał korzyści z tej działalności.
Zasady dotyczące odpowiedzialności członka rodziny za zaległości podatkowe podatnika stosuje się również do małżonków, którzy zawarli umowę o ograniczeniu lub wyłączeniu wspólności majątkowej, których wspólność majątkowa została zniesiona przez sąd oraz małżonków pozostających w separacji. A to oznacza, że po dniu zawarcia umowy o ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej bądź po jej zniesieniu przez sąd małżonek podatnika odpowiadać będzie jako osoba trzecia na zasadach określonych w art. 111 par. 4 Ordynacji podatkowej. Przesłankami odpowiedzialności małżonka podatnika będzie stałe współdziałanie w wykonywaniu przez niego działalności gospodarczej połączone z osiąganiem korzyści z tej działalności. Brak chociażby jednej z tych przesłanek uwolni małżonka podatnika od odpowiedzialności za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności i powstałe w okresie, w którym stale współdziałał w jej wykonywaniu. Dla małżonków istotne jest także to, że żadne z nich nie może tłumaczyć się, w przypadku powstania zaległości podatkowej, brakiem rozeznania co do skutków prowadzonej działalności. Jak podkreślił NSA w wyroku z 26 maja 1999 r. (I SA/Gd 1011/97), brak rozeznania małżonka podatnika co do skutków prowadzonej działalności w zakresie zobowiązań podatkowych nie skutkuje wyłączeniem odpowiedzialności.
Odpowiedzialność członka rodziny za zaległości podatkowe nie będzie miała miejsca tylko w odniesieniu do osób, które w okresie stałego współdziałania z podatnikiem były osobami, wobec których na podatniku ciążył obowiązek alimentacyjny – w zakresie wynikającym z obowiązku alimentacyjnego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK