| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Obowiązkowe przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Koniec starego roku i początek nowego ma istotne znaczenie dla każdego przedsiębiorcy. Ale szczególne znaczenie może mieć dla wspólników spółki cywilnej. Po zamknięciu i podsumowaniu ubiegłego roku może się okazać, że będą oni zmuszeni zmienić formę prowadzonej przez siebie działalności. Ustawodawca – kierując się bezpieczeństwem obrotu gospodarczego – wprowadził obowiązek przekształcenia dla tych spółek cywilnych, których działalność prowadzona jest w dużym rozmiarze.

Zacznijmy od firmy
 
Firma jest oznaczeniem, pod którym prowadzona jest działalność. Spółka cywilna nie posiada w sensie prawnym firmy (nazwy), jej wspólnicy, będący przedsiębiorcami, działają pod swoimi imionami i nazwiskami. Zgodnie z art. 25 k.s.h. ten element (firma) powinien być bezwzględnie określony w umowie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku spółek handlowych zastosowanie mają dość sztywne reguły dotyczące brzmienia i używania firmy.
Dlatego, obierając firmę dla przekształcanej spółki, musimy mieć na względzie regulację art. 24 k.s.h. Stanowi ona, że firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. W obrocie dopuszczalne jest również używanie skrótu sp. j.
Art. 25 kodeksu spółek handlowych
Umowa spółki jawnej powinna zawierać:
firmę i siedzibę spółki,
określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
przedmiot działalności spółki,
czas trwania spółki – jeśli jest oznaczony.
Art. 554 kodeksu spółek handlowych
W przypadku gdy zmiana brzmienia firmy dokonywana w związku z przekształceniem nie polega tylko na zmianie dodatkowego oznaczenia wskazującego na charakter spółki, spółka przekształcona ma obowiązek podawania w nawiasie dawnej nazwy firmy, obok nowej z dodaniem wyrazu „dawniej” przez okres co najmniej roku od dnia przekształcenia.
PRZYKŁAD
Wspólnikami przekształcanej spółki są: Jan Kowalski, Adam Nowak oraz Paweł Wiśniewski. Firma spółki jawnej może więc przyjąć następujące brzmienie „Kowalski Nowak Wiśniewski spółka jawna” albo „Kowalski i Wspólnicy sp.j.” lub też „Nowak spółka jawna”. Firma może również zawierać dodatkowe elementy – które nie są obowiązkowe, a odnoszą się do prowadzonej działalności, np. „Kowalski i Wspólnicy – Usługi – spółka jawna”.
Oczywiście podane powyżej konfiguracje nie wyczerpują wszystkich możliwości, jeśli chodzi o firmę spółki jawnej.
 
Co się dzieje z wkładem
 
Wkład do spółki jawnej zdefiniowany został w art. 48 par. 2 k.s.h. Zgodnie z tym przepisem, wkład wspólnika może polegać na obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.
To, że umowa spółki jawnej powinna określać wkłady wnoszone przez każdego wspólnika oraz ich wartość, nie oznacza, że wkłady do przekształcanej spółki powinny być ponownie wniesione.
Artykuł 26 par. 5 k.s.h. przyjmuje zasadę sukcesji uniwersalnej spółki jawnej odnośnie majątku wspólnego wspólników przekształconej spółki. Ustawodawca pozostawił wyłącznej decyzji wspólników wysokość i przedmiot wnoszonych wkładów, wystarczy, aby wspólnicy spółki cywilnej, którzy nie wnieśli do niej wkładu, zobowiązali się w ramach dostosowania przekształconej spółki do wniesienia symbolicznych nawet wkładów.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK