| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Domagaj się protokołu
 
Kontrola kończy się w dniu doręczenia protokołu kontroli. W czasie kontroli podatkowej prowadzonej przez urząd skarbowy sporządzany jest protokół z kontroli, który nie zawiera w swej treści oceny prawnej sprawy, będącej przedmiotem kontroli. Oznacza to, że kontrolujący nie może w nim stwierdzić, czy postępowanie podatnika jest prawidłowe czy też nie z punktu widzenia przepisów prawa.
Do protokołu kontrolowany może wnieść zastrzeżenia lub wyjaśnienia, które kontrolujący jest zobowiązany rozpatrzyć w ciągu 14 dni i zawiadomić podatnika o sposobie ich załatwienia.
Przedstawienie przez kontrolowanego zastrzeżeń lub wyjaśnień, jak również ich rozpatrzenie przez kontrolujących odbywa się w ramach czynności pokontrolnych. Materiał uzyskany w wyniku kontroli podatkowej będzie podstawą do wszczęcia postępowania podatkowego, w wyniku którego zostanie wydana decyzja. Informacje uzyskane w wyniku kontroli są objęte tajemnicą skarbową. Brak w protokole oceny prawnej sprawy będącej przedmiotem kontroli powoduje, że otrzymując protokół kontroli, nie uzyskujemy informacji na temat tego, czy prawidłowo wywiązujemy się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Dopiero wszczęcie postępowania podatkowego lub karnego skarbowego będzie oznaczało, że organ podatkowy ma do nas zastrzeżenia.
Pamiętajmy, że jeżeli podatnik nie wniesie zastrzeżeń w ustawowym terminie, wówczas organy podatkowe przyjmują, iż podatnik nie kwestionuje treści protokołu. Oznacza to, że kontrola podatkowa jest zakończona. Protokół z kontroli wraz z zastrzeżeniami stanowić może podstawę do wszczęcia odrębnego postępowania podatkowego, które toczy się na podstawie odrębnych przepisów. Kończy się ono wydaniem decyzji.
Pokontrolna decyzja podatkowa, w której organ podatkowy określa prawidłową wysokość podatku, wysokość zaległości podatkowej oraz odsetek, musi zostać doręczona podatnikowi w formie pisemnej. Decyzja taka musi zawierać:
• oznaczenie organu podatkowego,
• datę jej wydania,
• oznaczenie strony,
• powołanie podstawy prawnej,
• rozstrzygnięcie,
• uzasadnienie faktyczne i prawne,
• pouczenie o trybie odwoławczym – jeżeli od decyzji służy odwołanie, podpis osoby upoważnionej, z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego.
 
Przygotuj odwołanie
 
W ciągu 14 dni od doręczenia decyzji podatnikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do organu wyższej instancji. Organ, który wydał zaskarżoną decyzję, w ciągu 14 dni po otrzymaniu odwołania przekazuje odwołanie wraz z aktami sprawy dyrektorowi izby skarbowej.
Jeżeli organ podatkowy zmieni swoją dotychczasową decyzję i uwzględni odwołanie wniesione przez podatnika, wydaje nową decyzję, która uchyla lub zmienia decyzję zaskarżoną. Pamiętajmy, że podatnik ma prawo odwołania się również od tej nowej decyzji na wcześniejszych zasadach. W trakcie postępowania odwoławczego podatnik ma możliwość złożenia wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji, jeżeli udowodni, iż np. zapłata zaległego podatku przed ostatecznym rozstrzygnięciem decyzji mogłaby narazić go na niepowetowaną szkodę. Organ odwoławczy wydaje decyzję w tej sprawie.
OBOWIĄZKI PRZEDSIĘBIORCY PODCZAS KONTROLI
Kontrolującym musimy zapewnić samodzielne pomieszczenie i miejsce do przechowywania dokumentów. Jeśli tego nie zrobimy, akta mogą zostać zabrane przez kontrolujących do urzędu, gdzie będą następnie sprawdzane. Osoby upoważnione przez nas do reprezentowania lub prowadzenia naszych spraw, nasi pracownicy oraz osoby z nami współdziałające są obowiązani udzielić wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli, w zakresie wynikającym z wykonywanych czynności lub zadań.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK