| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Żądaj upoważnienia
 
Po wszczęciu kontroli bez upoważnienia obowiązkiem kontrolującego jest niezwłoczne, jednak nie później niż w ciągu 3 dni od dnia wszczęcia kontroli, doręczenie nam lub naszemu reprezentantowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Warto wiedzieć, że naruszenie przez kontrolującego tego obowiązku powoduje, że materiały zebrane w czasie kontroli nie są uznawane za dowody w trakcie postępowania podatkowego. Ponadto, jeżeli organ kontroli nie dotrzyma terminu doręczenia nam upoważnienia, mamy prawo wyprosić kontrolerów z firmy i nie dopuścić ich do dalszego wykonywania czynności kontrolnych.
Pamiętajmy, że mimo szerokich uprawnień organów kontroli podatkowej, czynności podejmowane przez kontrolerów w naszej firmie mogą dotyczyć tylko zakresu wynikającego z upoważnienia.
 
Udostępnij mieszkanie
 
Kontrolerzy mogą również wejść do naszego mieszkania i dokonać w nim oględzin lub przeszukania. Kontrolujący ma prawo wstępu, za naszą zgodą, na teren, do budynku lub lokalu mieszkalnego kontrolowanego w celu dokonania oględzin, jeżeli:
• zostały one wskazane jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej lub jako siedziba kontrolowanego,
• jest to niezbędne do ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego lub podstawy opodatkowania,
• jest to niezbędne do zweryfikowania faktu poniesienia wydatków na cele mieszkaniowe uprawniających do skorzystania z ulg podatkowych (w ten sposób nie może być weryfikowany fakt poniesienia wydatków w ramach korzystania z innych niż mieszkaniowe ulg, np. na zakup niezbędnych pomocy naukowych).
Wstępu do naszego mieszkania możemy kontrolującemu jednak odmówić. Wówczas może on dokonać oględzin tylko za zgodą prokuratora rejonowego. Kontrolujący musi okazać nam postanowienie prokuratora o wyrażeniu takiej zgody.
Od tej zasady są jednak wyjątki. Bez naszej zgody kontrolerzy będą mogli wejść do naszego mieszkania również wtedy, gdy powzięli informację o prowadzeniu niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej albo w przypadku, gdy są tam przechowywane przedmioty, księgi podatkowe, akta lub inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie istnienia obowiązku podatkowego lub określenie wysokości zobowiązania podatkowego.
Wówczas będą mogli nie tylko dokonywać oględzin naszego mieszkania, ale także przeszukiwać go. Te czynności jednak również wymagają zgody prokuratora rejonowego.
Z oględzin lub przeszukania, dokonanych na podstawie zgody prokuratora, kontrolujący musi sporządzić protokół tych czynności, który wymaga zatwierdzenia przez prokuratora.
Musimy wiedzieć, że kontrolujący może zażądać wydania, na czas trwania kontroli, za pokwitowaniem:
• próbek towarów,
• akt, ksiąg i dokumentów, związanych z przedmiotem kontroli:
– w razie powzięcia uzasadnionego podejrzenia, że są one nierzetelne lub
– gdy podatnik nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem tej dokumentacji, a w szczególności nie udostępnia kontrolującym samodzielnego pomieszczenia i miejsca do przechowywania dokumentów.
PAMIĘTAJ
Czynności kontrolne mogą być prowadzone nie tylko w naszej siedzibie, ale także w innym miejscu. W przypadku gdy nasze księgi rachunkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą firmy, mamy obowiązek, na żądanie kontrolującego, zapewnić dostępność do tych ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie naszej bieżącej działalności. Czynności kontrolne mogą być dokonywane wyłącznie w godzinach prowadzenia przez nas działalności.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK