| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Przygotuj dokumenty
 
Musimy oczywiście uporządkować i przygotować dokumentację firmy. To ona będzie najbardziej interesować naszych kontrolerów. Pamiętajmy, że dwoma zasadniczymi kryteriami oceny dowodowej ksiąg podatkowych jest rzetelność i niewadliwość. Rzetelność oznacza odzwierciedlenie stanu rzeczywistego, zaś niewadliwość – prowadzenie ksiąg zgodnie z przepisami. Obie definicje odnoszą się do wszystkich ksiąg podatkowych, a więc zarówno ksiąg rachunkowych, jak i księgi przychodów i rozchodów oraz innych ewidencji. Pamiętajmy, że przepisy pozwalają uznać za rzetelne księgi, w których:
• niewpisane lub błędnie wpisane kwoty przychodu nie przekraczają łącznie 0,5 proc. przychodu wykazanego w księdze za dany rok podatkowy lub przychodu wykazanego w roku podatkowym do dnia, w którym urząd skarbowy lub organ kontroli skarbowej stwierdził te błędy,
• brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie księgi,
• podatnik uzupełnił zapisy lub dokonał korekty błędnych zapisów w księdze przed rozpoczęciem kontroli przez urząd skarbowy lub przez organ kontroli skarbowej,
• błędne zapisy są skutkiem oczywistej omyłki, a podatnik posiada dowody księgowe odpowiadające warunkom określonym w rozporządzeniu w sprawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz w przepisach określających zasady prowadzenia ewidencji przychodów,
• błędy spowodowały podwyższenie kwoty podstawy opodatkowania, z wyjątkiem błędów polegających na niewykazaniu lub zaniżeniu kosztów zakupu materiałów podstawowych, towarów handlowych oraz kosztów robocizny.
Nierzetelnością jest każdy brak zapisów zarówno po stronie przychodów, jak i po stronie kosztów. Nierzetelność może prowadzić do szacunkowego ustalenia podstawy opodatkowania.
Musimy wiedzieć, że jeśli przez naszą nieobecność w firmie (lub osoby upoważnionej) nie jest możliwe prowadzenie czynności kontrolnych, a w szczególności nie jest zapewniony dostęp do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, kontrolę zawiesza się do czasu umożliwienia przeprowadzenia tych czynności. Wówczas okresu zawieszenia nie wlicza się do czasu trwania kontroli.
Warto wiedzieć, że art. 284a par. 1 Ordynacji podatkowej pozwala organowi na szybkie, niezwłoczne wszczęcie kontroli, wyłącznie po okazaniu nam lub osobie upoważnionej legitymacji służbowej, bez konieczności równoczesnego okazania upoważnienia. Warunkiem wszczęcia kontroli w tym trybie jest istnienie przemawiających za tym okoliczności faktycznych. To pracownik organu kontroli ocenia, czy określone okoliczności przemawiają za niezwłocznym podjęciem kontroli bez zachowania wymaganych procedur i nie ma on obowiązku informować nas o przyczynach swojej decyzji. Za taką uznana może być np. obawa zniszczenia dokumentacji mającej znaczenie dla ciążących na nas obowiązków czy popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.
Warto wiedzieć, że możemy być posądzeni o utrudnianie kontroli czy jej wszczęcia, jeżeli np. odmówimy okazania ksiąg, uszkodzimy je lub zniszczymy. Wówczas grozi nam kara grzywny do 720 stawek dziennych, określona przez kodeks karny skarbowy.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK