| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Wezwij świadków
 
Musimy mieć świadomość, że w razie naszej nieobecności lub osoby upoważnionej do reprezentowania, kontroler zawiadomi nas lub pełnomocnika o obowiązku stawienia się w miejscu prowadzenia kontroli. Wykonanie przez nas takiego obowiązku musi nastąpić najpóźniej następnego dnia po upływie 3 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Jeśli nie stawimy się we wskazanym terminie, wszczęcie kontroli nastąpi w dniu upływu tego terminu. Wówczas upoważnienie do kontroli zostanie doręczone w momencie stawienia się w miejscu prowadzenia kontroli. W przypadku naszej nieobecności oraz nieobecności osoby nas reprezentującej, czynności kontrolne zostaną dokonywane w obecności przywołanego świadka. Świadkiem może być nasz pracownik, osoba wykonująca czynności na naszą rzecz lub funkcjonariusz publiczny.
PAMIĘTAJ
W trakcie kontroli przysługuje nam prawo odmowy odpowiedzi na pytania, jeżeli odpowiedź mogłaby narazić nas lub naszych bliskich na odpowiedzialność karną, karną skarbową albo spowodować naruszenie obowiązku zachowania ustawowo chronionej tajemnicy zawodowej. Takie samo prawo przysługuje osobom upoważnionym przez nas do reprezentowania lub prowadzenia naszych spraw, naszym pracownikom oraz osobom z nami współdziałającym.
 
Poinformuj innych
 
Organ podatkowy, w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową, może zażądać od naszych kontrahentów, wykonujących działalność gospodarczą, przedstawienia dokumentów w zakresie objętym kontrolą w naszej firmie, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Kontrola ta określana jest mianem krzyżowej. Obecnie kontrola krzyżowa naszego kontrahenta nie może mieć na celu kompleksowego sprawdzenia jego firmy, ale jedynie tych dokumentów, które są u niego i wiążą się z naszą firmą. Sprawdzenie prawidłowości i rzetelności naszych dokumentów u kontrahentów odbywa się w ramach tzw. czynności sprawdzających, bez wystawiania upoważnienia do kontroli i bez okazywania legitymacji służbowej.
W wezwaniu skierowanym do naszego kontrahenta organ podatkowy musi wskazać, czy powinien on osobiście przedłożyć dokumenty będące przedmiotem czynności sprawdzających, a także musi wyraźnie określić zakres tych dokumentów (np. wszystkie faktury sprzedaży za grudzień 2005).
Warto wiedzieć, że kontrola krzyżowa nie ma zastosowania wobec naszych kontrahentów, którzy nie wykonują działalności gospodarczej. Chodzi tu o różnego rodzaju organizacje, non profit, takie jak fundacje lub stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, chyba że podejmują one także działalność zarobkową.
 
Pytaj o cel kontroli
 
Musimy wiedzieć, że celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni (kontrolą podatkową nie mogą natomiast zostać objęte osoby trzecie, które także mogą odpowiadać za zaległości podatkowe podatnika) wywiązują się z obowiązków wynikających z prawa podatkowego, a więc z obowiązków wynikających z przepisów ustaw podatkowych oraz z przepisów aktów wykonawczych wydanych na ich podstawie. Chodzi tu zarówno o obowiązki o charakterze materialnoprawnym, jak i proceduralnym.
Musimy wiedzieć, że kontrolę podatkową podejmuje się z urzędu, co oznacza, że organ podatkowy nie musi podawać nam przyczyny jej podjęcia. Sygnałem do wszczęcia działań kontrolnych mogą być np. informacje, które dotarły do urzędu z różnorodnych źródeł.
Kontrola podatkowa jest przeprowadzana na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez:
• naczelnika urzędu skarbowego lub osobę zastępującą naczelnika urzędu skarbowego – pracownikom tego urzędu,
• naczelnika urzędu celnego lub osobę zastępującą naczelnika urzędu celnego – funkcjonariuszom celnym oraz pracownikom tego urzędu,
• wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa – pracownikom urzędu gminy (miasta), starostwa lub urzędu marszałkowskiego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK