| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Ustal rodzaj kontroli
 
Jakiej kontroli możemy spodziewać się w firmie? Przede wszystkim musimy odróżnić kontrolę podatkową od kontroli skarbowej. Ciągle jeszcze zdarza się, że przedsiębiorcy mylą ze sobą obydwie te kontrole. Należy zatem pamiętać, że do sprawdzania prawidłowości rozliczeń należności podatkowych przez podatnika upoważnieni są dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej oraz naczelnicy urzędów skarbowych, którzy mogą prowadzić u podatnika kontrolę podatkową. Dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej przeprowadzają kontrolę skarbową przy pomocy upoważnionych pracowników, czyli inspektorów kontroli skarbowej. Zatem przede wszystkim powinniśmy się zorientować, z jaką kontrolą mamy do czynienia.
Zasady prowadzenia kontroli podatkowej zawarte są w art. 281–292 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Natomiast kontrola skarbowa prowadzona jest na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65 z późn. zm.). Pamiętajmy jednak, że niektóre z przepisów Ordynacji podatkowej zawarte w dziale VI poświęconym kontroli podatkowej mają zastosowanie także do prowadzenia kontroli skarbowej.
W przypadku niektórych zagadnień można więc mówić o wspólnych regulacjach dla obu rodzajów kontroli, zwłaszcza co do zakresu obowiązków i praw zarówno po stronie kontrolowanego podatnika, jak i organu kontrolującego.
PAMIĘTAJ
Kontrola jest przeprowadzana na podstawie pisemnego upoważnienia, które powinno zawierać przewidzianą prawem treść (oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia, wskazanie podstawy prawnej przeprowadzonej kontroli, numer legitymacji służbowej kontrolujących) – tylko szczególne okoliczności uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli na podstawie samej tylko legitymacji służbowej. Pamiętajmy też, że podstawowym obowiązkiem kontrolującego (a jednocześnie uprawnieniem kontrolowanego) jest umożliwienie kontrolowanemu czynnego udziału w postępowaniu kontrolnym, czego przejawem jest m.in.: prawo podatnika poddanego kontroli do złożenia zastrzeżeń lub wyjaśnień do protokołu z kontroli.
 
Ogranicz kontrole
 
Przepisy zawierają m.in. regulacje, które ograniczają liczbę kontroli, które mogą być prowadzone u przedsiębiorcy w tym samym czasie.
Nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy.
Druga kontrola u tego samego podatnika może być podjęta i prowadzona równolegle tylko w wyjątkowych sytuacjach, m.in. gdy:
• dopuszczają to ratyfikowane umowy międzynarodowe,
• przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione zagrożeniem życia lub zdrowia,
• kontrola dotyczy zasadności zwrotu VAT przed dokonaniem tego zwrotu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK