| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Jak przygotować się do kontroli podatkowej

Kontrola w firmie to jedno z najbardziej uciążliwych wydarzeń. Musimy sprostać nie tylko obowiązkom, jakie wynikają z kontroli, ale również tym, które wiążą się z codzienną działalnością firmy. Aby uniknąć ewentualnych kłopotów, warto poznać zasady prowadzenia kontroli i przygotować się do wizyty kontrolera.

Gwarancja dla przedsiębiorców
 
Sytuację poprawiło wejście w życie przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.). Wprowadziła ona katalog uprawnień przedsiębiorców związany z czynnościami kontrolnymi oraz ograniczyła ich liczbę i czas trwania. Wprowadziła też zasadę, że w tym samym czasie w naszej firmie może trwać tylko jedna kontrola. Ustawa ta jednak zawiera tylko ogólne wytyczne w zakresie praw i obowiązków zarówno kontrolowanego, jak i kontrolującego. Regulacje szczególne w tym zakresie zawierają ustawy określające poszczególne typy kontroli, ich zakres przedmiotowy oraz organy upoważnione do ich przeprowadzenia.
Generalną zasadą, wprowadzoną przez ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, jest gwarancja dla przedsiębiorców określona w art. 77 tej ustawy. Zgodnie z treścią tego przepisu organy administracji publicznej mogą kontrolować nasze firmy wyłącznie na zasadach określonych w ustawie o działalności gospodarczej.
Z ochrony tej mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne (np. spółki z o.o., fundacje, przedsiębiorstwa państwowe) oraz jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym inne ustawy przyznają zdolność prawną (np. spółki jawne i komandytowe).
Gwarancja ta oznacza, że przepisy ustaw szczególnych nie mogą być sprzeczne z ogólnymi uprawnieniami kontrolowanych sformułowanymi w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.
Przewidziane przez tę ustawę zasady dotyczą wszelkich kontroli przeprowadzanych przez organy administracji publicznej.
 
Przestrzegaj zasad
 
Musimy pamiętać, że przepisy zawierają nakaz skierowany do kontrolerów, który możemy wykorzystać. Trzeba mieć na uwadze, w trakcie prowadzonego postępowania kontrolnego, nie tylko przepisy, które normują szczegółowe zasady postępowania, odnoszące się do kontroli, ale także do klauzuli generalnej zawartej w art. 9 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przepis ten zawiera nakaz skierowany do organów administracji publicznej – wykonujących zadania wynikające z ustawy oraz odrębnych przepisów, w tym nadzór oraz kontrolę nad działalnością przedsiębiorcy – aby działały z poszanowaniem uzasadnionych interesów przedsiębiorcy. Zasada ta może stać się cennym narzędziem w walce z organami administracji publicznej. Co prawda, przepisy nie zawierają definicji uzasadnionych interesów przedsiębiorcy, jednak sformułowanie to może nam pozwolić na skuteczne hamowanie zapędów kontrolerów. W praktyce przepis ten będziemy mogli też wykorzystać w ewentualnych sporach sądowych z organami kontrolnymi. Wówczas to sąd będzie dokonywał interpretacji pojęcia uzasadnionych interesów przedsiębiorcy.
 
Broń swoich praw
 
Przepis dotyczący poszanowania uzasadnionych interesów przedsiębiorcy przez kontrolującego możemy oczywiście wykorzystać w trakcie kontroli. Warto wiedzieć, że jeszcze przed wdaniem się w spór z organem, tzn. w czasie prowadzonej kontroli, możemy dać do zrozumienia, że znamy nasze prawa i że wiemy o tym przepisie. Jest to odpowiedni moment na powołanie się na konieczność poszanowania przez organ kontrolny naszych uzasadnionych interesów.
Podatnik, który zostaje poddany kontroli (niezależnie od tego, czy jest to kontrola podatkowa – a więc kontrolującym jest np. pracownik urzędu skarbowego, czy jest to kontrola skarbowa i na kontrolę przychodzi inspektor kontroli skarbowej), powinien pamiętać o swoich uprawnieniach, których kontrolujący powinien przestrzegać.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK