| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2006 roku

Osoby, które planują rozpoczęcie działalności gospodarczej w 2006 roku lub uzyskiwanie przychodów z najmu, mogą wybrać rodzaj lub formę podatku dochodowego. Ale z identycznego prawa skorzystać mogą ci, którzy już w roku bieżącym osiągali takie dochody. Wybór w zdecydowanej większości przypadków powinien być oparty wyłącznie na rachunku ekonomicznym. Jednak podatnicy, którzy wybierają formę opodatkowania lub zmieniają ją na inną, muszą pamiętać, że tylko do 20 stycznia 2006 roku mają czas na poinformowanie o tym naczelnika urzędu skarbowego. Warto więc już teraz zająć się tą sprawą. Dlatego w poradniku zajmujemy się nie tylko wyjaśnieniem przepisów, ale także przedstawiamy też dokładne analizy oraz praktyczne wskazówki, które ułatwią dokonanie takiego wyboru.

Działalność i ryczałt od najmu
  
Jeszcze jedną „zmienną” powinni uwzględnić w tych kalkulacjach podatnicy małżonkowie, którzy osiągają ponadto dochody z najmu.
O ile bowiem przed 1 stycznia 2004 r. prowadzenie działalności gospodarczej, niezależnie od formy opodatkowania, wykluczało skorzystanie z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy płacenia podatku z najmu, o tyle po 1 stycznia 2004 r. jest to możliwe. Mało tego, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z najmu nie pozbawi podatników prawa do rozliczenia się z podatku dochodowego za dany rok podatkowy w ramach rozliczenia małżeńskiego lub osoby samotnie wychowującej dziecko, o ile tylko podstawą do rozliczenia działalności gospodarczej będzie art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie art. 30c tej ustawy czy przepisy ustawy o podatku zryczałtowanym.
W tej sytuacji podatnicy muszą rozważać kolejne warianty: dochód z działalności gospodarczej na podstawie art. 27, najem w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i wspólne (np. małżeńskie) rozliczenie podatku albo dochód z działalności gospodarczej na podstawie art. 30c, dochód z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a dochód drugiego z małżonków, np. z pracy na podstawie art. 27 (z tabeli podatkowej). A przecież tu także dodatkowo można jeszcze wziąć pod uwagę aspekt prawa do odliczeń. W efekcie sytuacje z tak wieloma zmiennymi będą wymagały wyliczeń nie w dwóch, ale w wielu wariantach. Bardziej dla zilustrowania tych komplikacji niż wykazania lepszego rozwiązania, przedstawiam jeden z przykładów, który może wiązać się z najczęściej w takich sytuacjach pojawiającymi się okolicznościami. 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK