| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Rosja - rynek niejednolity
 
Planując biznes w Federacji Rosyjskiej, np. w zakresie sprzedaży swoich towarów, należy w pierwszej kolejności poznać region, do którego trafią nasze towary. W Rosji nie ma jednolitego rynku, jest ich wiele i często nie mają ze sobą żadnego powiązania. Przykładowo Moskwa jest rynkiem bardzo hermetycznym dla polskich produktów, a zarazem najbardziej chłonnym w całej Rosji. W Rosji polskie produkty są źle postrzegane. Dobrą opinię mają jedynie kosmetyki, które są pamiętane jeszcze przez starszą część rosyjskich konsumentów i są kojarzone z czymś w rodzaju luksusu. Kosmetyki są niestety jednym z niewielu wyjątków. Dlatego polskie firmy często uciekają się do różnych sztuczek, chcąc sprzedać swoje towary. Przykładowo jedna z polskich firm produkująca drzwi i zamki sprzedaje w Rosji swoje wyroby jako brytyjskie, choć z Wielką Brytanią nie mają nic wspólnego. Pod polskim znakiem nie miałyby racji bytu.
 
Duży i tani rynek dla firm
 
Zachętą dla polskich inwestorów chcących prowadzić biznes w Rosji są przede wszystkim niższe niż w kraju koszty pracy, energii, dzierżawy ziemi, podatków i opłat rejestracyjnych itd.
Obowiązujące przepisy zapewniają ochronę zagranicznym inwestorom, tworząc im preferencyjne warunki ekonomiczne przez pierwsze 7 lat działalności. Zezwalają również na wywóz zysków i wwiezionego wcześniej majątku, chronią przed nacjonalizacją, zapewniają pełną i bezwarunkową ochronę praw i interesów inwestorów.
 
Gdzie najlepiej inwestować
 
Według ekspertów z WEH Ambasady RP w Rosji, największym zainteresowaniem przedsiębiorców cieszy się Moskwa i obwód moskiewski, obwód kaliningradzki, Sankt Petersburg, obwód leningradzki, pskowski, swierdłowski, jarosławski, niżegorodzki i Krasnodarski Kraj. Szczególnie dynamicznie rozwijały się polskie inwestycje w obwodzie kaliningradzkim i petersburskim.
 
Co się najlepiej sprzedaje
 
Zdaniem ekspertów z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Moskwie i polskich przedsiębiorców, największy popyt w Rosji jest na artykuły rolno-spożywcze (w tym momencie zablokowany), materiały budowlane, wykończeniowe i ceramikę sanitarną, a także na opakowania, wyroby z tworzyw sztucznych, towary do higieny osobistej, kosmetyki (zwłaszcza do makijażu, pielęgnacji włosów, wody toaletowe i perfumy). Wśród artykułów rolno-spożywczych największe zapotrzebowanie będzie na owoce, warzywa i przetwory owocowo-warzywne i zbożowe, niektóre wyroby piekarnicze i cukiernicze. Na zbyt mogą także liczyć usługi transportowo-tranzytowe, a także usługi konsultingowe.
 
Jaką formę prawną wybrać
 
Inwestorzy zagraniczni zainteresowani prowadzeniem działalności gospodarczej w Rosji mogą powołać samodzielnie lub wspólnie z partnerem rosyjskim nową osobę prawną. Podstawowe formy osób prawnych, umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji, to: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO), zamknięta spółka akcyjna oraz otwarta spółka akcyjna (OAO).
Podstawowe cechy tej spółki to m.in.: ograniczona liczba wspólników – od 1 do 50, możliwość wystąpienia wspólnika ze spółki w dowolnym czasie bez potrzeby uzyskania zgody pozostałych wspólników oraz związany z takim wystąpieniem obowiązek wypłacenia wspólnikowi przez spółkę jego udziałów w środkach pieniężnych lub w naturze, ograniczona odpowiedzialność wyrażająca się w tym, że wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki (ponad wartość własnego udziału), a spółka nie odpowiada za zobowiązania wspólnika. Minimalna wartość kapitału zakładowego wynosi równowartość 100-krotnej minimalnej płacy, czyli obecnie 10 tys. rubli (około 350 USD).
PAMIĘTAJ
Dla małego i średniego przedsiębiorcy najbardziej korzystne jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (OOO).
Dla większych podmiotów atrakcyjna może być spółka akcyjna – zamknięta bądź otwarta. Wymaga to jednak większego zaangażowania kapitałowego.
Zdaniem ekspertów, w niektórych przypadkach warto jest kupić gotową firmę, wraz z jej nazwą. Można w ten sposób stosunkowo szybko wejść na rynek, ale pod warunkiem wcześniejszego sprawdzenia przedsiębiorstwa, które planujemy zakupić.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Malinowska

Konsultant w Instytucie Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK