| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Jak skutecznie prowadzić biznes u naszych sąsiadów

Przyszły rok zapowiada się bardzo interesująco dla polskich firm, które chcą prowadzić biznes na rynkach wschodnich.

Jak założyć przedsiębiorstwo na Ukrainie
 
ETAP 1
Zdobyć informację
Zdobycie informacji o rynku ukraińskim, regionie, w którym zamierza się sprzedawać swoje wyroby, przepisów prawnych, konkurencji, miejscowych realiów. Pierwsze informacje można otrzymać za pomocą WEH Ambasady RP w Kijowie, a także za pośrednictwem licznych izb i firm consultingowych, które specjalizują się w pomocy przedsiębiorcom, chcącym handlować w tym kraju.
 
ETAP 2
Znalezienie kontrahenta dla swoich towarów
Na Ukrainie nie jest to proste, gdyż sieci handlowe na wzór europejski dopiero się tworzą. Odbiorców towarów można znaleźć np. za pośrednictwem naszego radcy handlowego na Ukrainie. Polska placówka posiada dane firm ukraińskich zainteresowanych prowadzeniem biznesu z Polską. Wiarygodność tych firm należy jednak gruntownie sprawdzić. Kontakty można nawiązać również poprzez różnego rodzaju targi i misje handlowe w tym kraju oraz przewrotnie przez kontakty z potencjalną ukraińską konkurencją.
 
ETAP 3
Poznaj wymogi prawne
Poznanie wszelkich wymogów prawnych, które musi spełnić towar, aby mógł przekroczyć ukraińską granicę. Ukraina nie jest członkiem UE, toteż polska firma musi zdobyć m.in. odpowiednie certyfikaty sanitarne, fitosanitarne czy weterynaryjne dla swojego produktu. Bezwzględnie należy też zapoznać się z tamtejszymi procedurami i taryfami celnymi, regulacjami podatkowymi (m.in. w zakresie zwrotu VAT) oraz zasadami znakowania towarów itd. Pierwsze podstawowe informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie internetowej WEH Ambasady RP w Kijowie.
 
ETAP 4
Podjęcie decyzji o inwestowaniu na Ukrainie
Warto wówczas zapoznać się z wszelkimi preferencjami i ulgami, jakie zostały stworzone na Ukrainie, aby przyciągnąć zagraniczny kapitał. Niewątpliwie bardzo atrakcyjne dla inwestycji są specjalne strefy ekonomiczne. Na Ukrainie utworzono specjalne strefy ekonomiczne: „Siwasz” (Krym), „Donieck” i „Azow” (obwód doniecki), „Zakarpacie” (obwód zakarpacki), „Jaworiw” i „Kurortopolis Truskawiec” (obwód lwowski), „Sławutycz” (obwód kijowski), „Interport Kowel” (obwód wołyński), „Port Krym”, „Nikołajew” – teren stoczni (obwód nikołajewski), „Porto-Franko” – port odeski i „Reni” – port morski (w obwodzie odeskim). Oczekiwano, że działalność tych stref i terytoriów umożliwi zwiększenie w okresie do 2010 r. liczby miejsc pracy o 87 tys., produkcję o 3,9 mld UAH i napływ inwestycji zagranicznych o wartości ponad 3,4 mld USD. Ponadto „specjalny tryb inwestowania” wprowadzono w 9 obwodach na wielu „terytoriach rozwoju priorytetowego”, w tym w obwodach donieckim, ługańskim, zakarpackim, lwowskim, żytomierskim, czernihowskim, wołyńskim, w miastach Szostka (obwód sumski) i Charkowie oraz na Krymie.
 
ETAP 5
Założenie firmy
Kapitał założycielski najpopularniejszej formy prawnej – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – nie może być mniejszy niż 100 minimalnych płac (w 2005 r. jest to kwota 262 UAH miesięcznie). Część (30 proc.) kapitału założycielskiego należy wnieść przed rejestracją na tymczasowy rachunek bankowy w formie bezgotówkowej (nierezydenci w walutach obcych) i potwierdzić to dokumentami bankowymi. Pozostałą część należy wnieść w ciągu roku od dnia rejestracji. Podmioty gospodarcze należy rejestrować w Jednolitym Rejestrze Państwowym – w komitecie wykonawczym rady terytorialnej miasta obwodowego lub w Państwowej Administracji Rejonowej (miejskiej lub obwodowej wg miejsca siedziby rejestrowanego podmiotu), zgłosić w Państwowej Administracji Podatkowej, Państwowym Wydziale Statystyki, Funduszu Emerytalnym, Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz w Państwowym Centrum Zatrudnienia. Certyfikat o rejestracji umożliwia otwarcie rachunku bankowego oraz uzyskanie pieczątek i stempli.
 
Własny biznes w Rosji
 
Listopadowe wydarzenia związane z nagłym wprowadzeniem przez Rosję zakazu importu polskich owoców, warzyw i mięsa w związku z – jak twierdzi strona rosyjska – „masowym nieprzestrzeganiem przez polską stronę rosyjskich przepisów fitosanitarnych przy dostawach towarów określonego rodzaju produkcji” było dla wielu rodzimych przedsiębiorców planujących rozpoczęcie prowadzenia biznesu w tym kraju dużym zaskoczeniem i pokazało, że Federacja Rosyjska nadal nie jest stabilnym rynkiem, gdzie określone decyzje gospodarcze mogą mieć charakter polityczny. Kryzys handlowy zmierza ku końcowi i najprawdopodobniej od przyszłego roku dojdzie do wznowienia importu produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego z Polski.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK