| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przekształcić spółkę małżeńską

Jak przekształcić spółkę małżeńską

Do końca roku z gminnych ewidencji działalności gospodarczej nieodwołalnie muszą zniknąć tzw. spółki małżeńskie, czyli wpisy małżonków działających pod wspólnym numerem ewidencyjnym. Zostało ich wprawdzie niewiele, ale jeszcze są i dlatego trzeba pamiętać, że ostateczna data likwidacji spółek małżeńskich to 31 grudnia 2005 r. Tak stanowi art. 68 przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808 – weszła w życie 21 sierpnia 2004 r.).

Zgłoszenie w ZUS
 
Jeśli po zwinięciu spółki małżeńskiej działalność gospodarczą poprowadzi dalej tylko jedna osoba, która przejmie stary numer w ewidencji działalności gospodarczej, to właściwie nic się nie zmienia, jeśli chodzi o jej stosunki z ZUS.
Gdyby małżonkowie zdecydowali się na nową spółkę cywilną, to każdy z nich zgłasza się w ZUS jako płatnik i jako ubezpieczony, czyli w podwójnej roli, by odprowadzać za siebie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Czynią to na druku ZUS ZFA. Jeśli jednak taka osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu, składa druk ZUS ZZA. Możliwa jest też sytuacja, w której płatnikiem na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne wspólników będzie spółka. Wówczas to ją trzeba zgłosić na druku ZUS ZPA. Wspólnicy zgłaszani są do ubezpieczeń na drukach ZUS ZUA lub ZUS ZZA.
Gdyby jeden małżonek pozostał w ewidencji działalności gospodarczej, a drugi przyjął rolę osoby współpracującej, to płatnikiem składek za niego na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne byłby małżonek-przedsiębiorca. Dla współpracownika składa się druk ZUS ZUA. Gdyby taki współpracujący mąż czy żona podlegali tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (mieliby ubezpieczenie z innych jeszcze tytułów), to osobę taką należy zgłosić na druku ZUS ZZA.
Współpracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, takim samym jak małżonek-przedsiębiorca. Podobnie ubezpieczenie chorobowe – i dla przedsiębiorcy, i dla jego współpracującego małżonka jest dobrowolne.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
 
Umowy i koncesje
 
Zawsze warte jest rozważenia, co dzieje się, jeśli spółka małżeńska ma ciągle aktualne zezwolenia lub koncesje, a także gdy łączą ją z kontrahentami ważne i niewykonane do końca umowy? Otóż gdyby taki podmiot gospodarczy został całkowicie wykreślony z gminnej ewidencji i zlikwidowany, umowy zawarte przez działających w spółce małżeńskiej zostałyby zakończone. Z kontrahentami należałoby się rozliczyć. Zezwolenia natomiast straciłyby ważność, a koncesje wygasłyby.
Jeżeli natomiast w ewidencji pozostanie mąż lub żona w pojedynkę, a drugi małżonek nie będzie się ubiegał o nowy wpis, to ów pojedynczy przedsiębiorca będzie sukcesorem wszystkich aktywów i pasywów. Z umów będzie się musiał wywiązać lub wyegzekwować należne świadczenia (roszczenia o świadczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się z upływem trzech lat).
To zaś, czy zezwolenia i koncesje będą dalej ważne, zależy od tego, jak zostały udzielone. Jeśli stosowny dokument opiewał na nazwisko tylko jednego małżonka, to zezwoleniem czy koncesją do czasu wygaśnięcia może posługiwać się tylko on. Dlatego zdarza się, że osoby prowadzące rodzinne przedsiębiorstwo wielobranżowe dzielą je tak, by przy każdym z małżonków stających się odrębnym przedsiębiorcą został określony zakres działalności. Jeśli małżonkowie wybiorą przekształcenie w spółkę jawną, to taka operacja powinna ich uchronić przed mitręgą administracyjną, polegająca na zdobywaniu nowych. Nowy podmiot będzie bowiem sukcesorem wszystkiego, czym dysponował stary.
 
Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
 
 
Gazeta Prawna Nr 236/2005 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2005-12-06

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK