| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przekształcić spółkę małżeńską

Jak przekształcić spółkę małżeńską

Do końca roku z gminnych ewidencji działalności gospodarczej nieodwołalnie muszą zniknąć tzw. spółki małżeńskie, czyli wpisy małżonków działających pod wspólnym numerem ewidencyjnym. Zostało ich wprawdzie niewiele, ale jeszcze są i dlatego trzeba pamiętać, że ostateczna data likwidacji spółek małżeńskich to 31 grudnia 2005 r. Tak stanowi art. 68 przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808 – weszła w życie 21 sierpnia 2004 r.).

Co sugerują przepisy
Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej zakładają, że najczęściej małżonkowie zechcą zachować firmę wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej. Ta część art. 68 pwusdg, która mówiła o urzędowym wezwaniu małżonków do uporządkowania wpisu, jest już oczywiście nieaktualna. Terminy dla urzędów i te, które urzędy ewentualnie wyznaczyły małżonkom, minęły.
Pozostała jednak ostatnia grupa osób, które muszą się niezwłocznie zdecydować, czego chcą, jeśli nie myślą zdać się na los. Tak więc niezainteresowani radykalnymi zmianami muszą złożyć stosowny wniosek w urzędzie gminy. Jest on z mocy prawa wolny od opłat (urząd nie traktuje go jak wniosku o zmianę wpisu w ewidencji, który kosztowałby 50 zł). Na miejscu małżonkowie dostają formularz (w różnych miejscach w kraju może on wyglądać różnie, ale istota rubryk jest zawsze ta sama). Muszą go wypełnić i podpisać.
Ustawa wymaga, by we wniosku wskazać, który z małżonków będzie figurował pod dotychczasowym numerem. Jeśli drugi również będzie prowadził działalność, to osoba ta musi złożyć wniosek o wpisanie jej do ewidencji działalności gospodarczej jak każdy inny przedsiębiorca, płacąc przy tym 100 zł. Jedyna różnica będzie polegała na tym, że organ ewidencyjny nadając temu drugiemu małżonkowi nowy numer wpisze faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli tę, która widnieje przy wpisie pary pod jednym numerem. Jednocześnie dane powtórnie zarejestrowanego zostaną usunięte z wpisu pierwotnego.
Gdyby nadal miała to być spółka cywilna, to równocześnie z wnioskiem o wykreślenie i nowy wpis trzeba podać informację o zawarciu takiego kontraktu między małżonkami. W praktyce najlepiej jest dołączyć egzemplarz umowy sporządzonej na piśmie (patrz – krok 3).
Jeśli małżonkowie zamierzają prowadzić dalszą działalność każde osobno, to z cywilistycznego punktu widzenia mamy do czynienia z rozwiązaniem spółki, która ich dotąd łączyła. Formalności natury podatkowo-rachunkowe będą uzależnione od tego, jaki wariant wyjścia z opresji przyjmą sami zainteresowani.
 
Nowa spółka cywilna
Małżonkowie, którzy zdecydują się na zawiązanie spółki cywilnej, powinni dla uniknięcia niejasności sporządzić umowę na piśmie. Dobrze jest w niej określić:
• datę i miejsce zawarcia kontraktu;
• strony;
• czas, na jaki umowa zostaje zawarta (jeśli spółka zostanie zawarta na czas nieoznaczony, to każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiedziawszy swój udział na trzy miesiące przed końcem roku obrotowego; w wypadku spółek zawiązanych na czas oznaczony, wcześniejsze wypowiedzenie udziału jest możliwe tylko z ważnych powodów);
• wspólny cel gospodarczy i przedmiot przedsiębiorstwa (zakres działalności według PKD);
• wkłady (można wnieść własność albo inne prawa lub zadeklarować świadczenie usług; nie ma obowiązku wyceniania ich, choć zawsze można to zrobić);
• podział zysku i uczestnictwo w stratach (wolno zwolnić któregoś wspólnika od udziału w stratach, ale nie wchodzi w grę wyłączenie kogokolwiek od udziału w zyskach);
• prowadzenie spraw spółki i reprezentację;
• okres obrachunkowy.
Przy zawiązywaniu każdej spółki cywilnej warto pamiętać, że jest to umowa uregulowana w kodeksie cywilnym (nie jest to przedsiębiorca). Wiele kwestii dotyczących tej spółki można uregulować inaczej niż proponuje ustawa (k.c.), co pozwala zindywidualizować umowę. Nasz przykład jest prosty. Zakłada pełne zaufanie w interesach (jednak nie zawsze tak musi być) i fakt, że państwo Iksińscy mają dorosłe dzieci, które w razie śmierci któregoś z rodziców mogą wspomóc pozostałego przy życiu w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Spółka cywilna jest umową, nie przedsiębiorcą i dlatego sama nie ma firmy (nazwy), tak jak przedsiębiorcy. Małżonkowie mogą jednak w każdym miejscu prowadzenia działalności umieścić szyld, na którym napiszą, czym zajmuje się ich przedsiębiorstwo i podać nazwisko z zaznaczeniem, że działają w spółce. W naszym przykładzie wolno im napisać: Delikatesy – Iksińscy s.c.
Warto też pamiętać, że jeśli mąż i żona chcą zawiązać spółkę z kimś dodatkowym (może to być zarówno osoba fizyczna, jak i spółka handlowa osobowa lub kapitałowa, fundacja itd.), to zawsze taniej jest zrobić to przy okazji, czyli jednocześnie z wymuszoną zmianą formy prawnej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK