| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Kary umowne jako przychód
 
Ustawa o PIT przewiduje, że przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane kary umowne. Należy zwrócić uwagę na to, że kara umowna staje się przychodem dopiero w momencie, gdy podatnik ją otrzyma. Nie wystarczy zatem, że ziszczą się przewidziane w umowie warunki umożliwiające egzekwowanie kary, czy też upłynie termin jej płatności. Konieczne jest faktyczne wyegzekwowanie takiej należności. Dobrowolne lub z zastosowaniem przymusu (np. poprzez skorzystanie z usług komornika).
Kwestia ta została dość precyzyjnie i w wyczerpujący sposób przedstawiona w postanowieniu w sprawie interpretacji prawa podatkowego, wydanym przez Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta z 3 czerwca 2005 r. (nr PD-3/415-49/2005). Zadane przez podatnika pytanie sprowadzało się do tego, czy otrzymana w związku z nienależytym wykonaniem umowy zlecenia kara umowna stanowi przychód do opodatkowania i kiedy następuje moment powstania przychodu z tego źródła. Odpowiedź urzędu była łatwa do przewidzenia. Wyjaśnił on, że w art. 14 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione są jako przychody z działalności gospodarczej otrzymane kary umowne. Zatem przychód do opodatkowania powstaje w momencie otrzymania sumy pieniężnej z tytułu kary umownej. Oznacza to, że zastosowanie ma w tym przypadku tzw. zasada kasowa rozliczenia tego typu przychodów.
Z karami umownymi wiąże się jeszcze jedna stosunkowo ważna i interesująca kwestia. Chodzi o przypadki, gdy następuje zwrot zapłaconej przez podatnika, a niesłusznie naliczonej kary umownej. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, przypadki takie bynajmniej nie są niczym wyjątkowym. Warto sięgnąć do dorobku interpretacyjnego organów podatkowych. Nasze wątpliwości pomoże wyjaśnić postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego, wydane 14 czerwca 2005 r. przez I Urząd Skarbowy w Kielcach (nr OG/005/70/PDI/4115-18a/2005). W interpretacji tej organ podatkowy uznał, że naliczona i zapłacona kara umowna z tytułu zwłoki w wykonaniu robót i usług jest kosztem uzyskania przychodów. W przypadku zaistnienia okoliczności, w której sąd w orzeczeniu uzna, iż kara umowna nie przysługiwała zleceniodawcy, a zleceniodawca wykonując takie orzeczenie sądu zapłaci (zwróci) niesłusznie naliczoną i potrąconą karę umowną, u podatnika powstanie przychód do opodatkowania w momencie wpływu równowartości kary umownej na konto podatnika.
Kara umowna, zwana inaczej odszkodowaniem umownym, wynika z umowy cywilnoprawnej (art. 483 § 1 k.c.), w której strony postanawiają, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy pieniężnej. Kara umowna jako surogat odszkodowania przysługuje wierzycielowi wyłącznie wtedy, gdy dłużnik ponosi odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.
 
Przychód z dotacji, subwencji i dopłat
Do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również otrzymane dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT). W tym przypadku przychód powstaje w momencie otrzymania np. dopłaty.
PRZYKŁAD
Przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest świadczenie usług przewozowych na liniach komunikacyjnych. W ramach tej działalności spółka zobowiązana jest do realizacji uprawnień do ulg za przewóz osób, przysługującym niektórym pasażerom na podstawie aktu prawa miejscowego – uchwały Rady Miejskiej. Z tego tytułu spółka otrzymuje na podstawie umowy cywilnoprawnej co miesiąc określoną „dopłatę”, finansowaną ze środków Urzędu Miasta, stanowiącą kwotę zwrotu utraconych wpływów z tytułu stosowanych ulg i zwolnień z opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej oraz przewozu osób niepełnosprawnych. W umowie cywilnoprawnej zostały określone terminy wpłat, zwrot utraconych wpływów jednak nie zawsze pokrywa się z faktycznym otrzymaniem środków pieniężnych. Spółka wystawia fakturę VAT z chwilą uznania rachunku bankowego. W takim przypadku kwoty zwrotu utraconych wpływów z tytułu stosowanych ulg i zwolnień z opłat za przejazdy autobusami komunikacji miejskiej oraz przewozu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów pojazdami specjalnie dostosowanymi do tych przewozów, otrzymane od Urzędu Miasta, należy zaliczyć do przychodów w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych w dacie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy spółki.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK