| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Co oznacza bonifikata i skonto
 
Bonifikata to pomniejszenie ustalonej uprzednio ceny towaru lub usługi ze względu na przewidywaną lub faktyczną stratę kontrahenta lub stałe powiązania pomiędzy stronami, wielkość zakupu, drobne ubytki towaru, niewłaściwy gatunek lub z uwagi na inne okoliczności.
Natomiast skonto to obniżenie ceny udzielane w przypadku zapłaty należności gotówką lub przed upływem terminu płatności, lub w inny określony przez sprzedającego sposób. Możliwość udzielenia i wysokość skonta powinny być przewidziane w umowie zawartej pomiędzy stronami transakcji.
 
Z walut obcych na złote
 
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez NBP. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.
 
 
Kiedy powstaje przychód
 
Odpowiednie określenie momentu powstania przychodu może budzić wiele kontrowersji.
Skoro przychodem z działalności gospodarczej jest już przychód należny, kluczowe staje się ustalenie momentu, w którym nieotrzymany jeszcze przychód staje się należny, w rozumieniu powoływanego art. 14 ust. 1 u.p.d.o.f. Związane jest to z wystąpieniem określonych stanów faktycznych, z którymi ustawa łączy moment powstania przychodu.
I tak, obowiązujące przepisy przewidują, że co do zasady za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), z tym że w takim przypadku przychód powstaje nie później jednak niż w ostatnim dniu miesiąca, w którym:
• wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
• wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
• otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.
Zwróćmy uwagę na to, że decydujące znaczenie ma w tym przypadku moment wystawienia faktury, ale tylko o tyle, o ile zostanie ona wystawiona do końca miesiąca, w którym wydano towar, wykonano usługę lub otrzymano zapłatę za wykonane świadczenie o innym charakterze. Jeśli natomiast wystawienie faktury nastąpi dopiero w następnym miesiącu (zgodnie z przepisami o VAT fakturę, co do zasady, wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, od zasady tej istnieje jednak sporo wyjątków), przychód trzeba zaewidencjonować w ostatnim dniu miesiąca, w którym miało miejsce jedno z wymienionych zdarzeń, a więc np. wydano towar.
Od tak określonych zasad ogólnych istnieje jednak kilka wyjątków.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK