| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Jak ustalić przychody z działalności gospodarczej

Żeby prawidłowo ustalić dochód do opodatkowania, najpierw konieczne jest właściwe ustalenie przychodów i kosztów ich uzyskania. Właściwe ustalenie wysokości przychodów ma zasadnicze znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a w konsekwencji ma wpływ na wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy w danym okresie rozliczeniowym oraz podatek roczny.

Wyrok NSA z 2 grudnia 1994 r., sygn. akt SA/Łd 741/94, niepublikowany
 
Działalność gospodarcza to prawnie określona sytuacja, którą trzeba oceniać na podstawie zbadania konkretnych okoliczności faktycznych, wypełniających lub niewypełniających znamiona tej działalności.
 
 
Wyrok NSA z 3 października 1997 r., sygn. akt l SA/Łd 901/97, niepublikowany
 
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (a zatem z działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Są to zatem te przychody, które wynikają ze źródła przychodów, jakie stanowi działalność gospodarcza, i które w następstwie prowadzenia tej działalności stają się należnością (wierzytelnością), choćby faktycznie środków z tego tytułu jeszcze nie uzyskano (...).
 
 
Wyrok NSA z 20 grudnia 2000 r., sygn. akt I SA/Ka 1621/99, niepublikowany
 
Nie będzie kosztem uzyskania przychodów taki wydatek, który oceniany w sposób obiektywny nie może prowadzić do osiągnięcia przychodów ani też nie może mieć wpływu na uzyskiwany przychód bądź jego źródło. Niezwrócona część ceny, zapłaconej na podstawie rozwiązanej następnie umowy sprzedaży, traktowana być musi – w przypadku gdy umowa pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą – za przychód z tej działalności. W przypadku jednak, gdy faktycznie podatnik pełnego zwrotu ceny nie uzyskał, to w ocenie Sądu jedyną możliwość zaliczenia tej nieodzyskanej należności w poczet kosztów uzyskania przychodów wyznaczają przepisy art. 23 ust. 1 pkt 20, względnie pkt 21 powołanej wyżej ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 
Wyrok NSA z 2005 r., sygn. akt FSK 2025/04, niepublikowany
 
Szczególny moment powstania przychodu w chwili zapłaty ma zastosowanie do wszystkich odsetek, w tym także związanych ze sprzedażą ratalną – uznał NSA.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »