| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prawidłowo reprezentować spółkę handlową

Jak prawidłowo reprezentować spółkę handlową

Przestrzeganie zasad prawidłowej reprezentacji jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. To, czy dany podmiot jest reprezentowany prawidłowo, ma też ogromne znaczenie w późniejszej ocenie skuteczności czynności prawnej lub ważności tej czynności.

Na początku wymaga pewnego sprostowania pytanie Czytelnika. Otóż, choć w pytaniu wskazuje się na samowolne działanie prezesa spółki, to jednak z treści pytania wynika jednoznacznie, że nie następuje naruszenie prawa. Cechą charakterystyczną jednoosobowej reprezentacji jest możliwość i prawo do jednoosobowego zaciągania praw i zobowiązań spółki, w tym również zawierania umów o pracę.
Jeżeli nie ograniczono praw w umowie spółki, czyli dokumencie regulującym funkcjonowanie i reprezentowanie na zewnątrz podmiotu, to trudno wskazywać tutaj na działania sprzeczne z prawem. Oczywiście można próbować doszukiwać się działania na szkodę spółki, które może być – na wniosek wspólnika lub członka zarządu – ścigane przez uprawnione organy, jednak wydaje się, że trudno doszukiwać się działania na szkodę firmy przy zatrudnianiu osób z rodziny. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdyby poziom ich wynagrodzeń rażąco odbiegał od poziomu kwalifikacji.
Najrozsądniejszym sposobem rozwiązania opisanego w pytaniu konfliktu jest wprowadzenie zmian w umowie spółki. Ponieważ umowa jest zawierana na zasadach dobrowolności nie może zostać zmieniona ani wypowiedziana jednostronnie. To samo dotyczy umów o pracę, które zostały zawarte zgodnie z obowiązującą reprezentacją.
 Rachunkowość Finansowa i Audyt 8/2005 z dnia 01.08.2005
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK