| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Obowiązki płatników składek wobec ZUS

Z wyjątkiem przedstawicieli nielicznych grup zawodowych (np. prokuratorów, sędziów) zdecydowana większość osób objęta jest powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Począwszy od 1 stycznia 1999 r. zasady, na których funkcjonuje ten system, reguluje ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn.zm.).

3. Zbiegi tytułów ubezpieczeniowych
 
Zbiegiem tytułów ubezpieczeniowych potocznie określa się sytuację prawną ubezpieczonego polegającą na tym, że spełnia on warunki do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z dwóch lub więcej tytułów. Problematyka zbiegu tytułów ubezpieczeniowych jest przedmiotem regulacji art. 9 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z artykułu tego wynika, że:
pracownik, członek spółdzielni, duchowny, funkcjonariusz Służby Celnej, osoba pobierająca świadczenie socjalne, zasiłek socjalny lub wynagrodzenie przysługujące w okresie korzystania ze świadczenia górniczego albo w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie oraz osoba pobierająca świadczenie szkoleniowe po ustaniu zatrudnienia, spełniający warunki do objęcie obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z innych tytułów, podlega tym ubezpieczeniom tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Z pozostałych tytułów ubezpieczeni ci mogą dobrowolnie, na swój wniosek, być objęci ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi;
Przykład
Adam Kowalski jest zatrudniony na pół etatu w firmie ochrony osób i mienia. Na podstawie umowy o pracę otrzymuje 1500 zł. Równocześnie wykonuje umowę-zlecenia na rzecz firmy transportowej, z której otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 500 zł. Obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym Adam Kowalski podlega wyłącznie z tytułu stosunku pracy.
Paulina Nowak jest zatrudniona na pół etatu w firmie doradztwa podatkowego. Z tytułu umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 3000 zł. Jednocześnie Paulina Nowak prowadzi działalność gospodarczą. Obowiązkiem ubezpieczeń społecznych Paulina Nowak objęta jest wyłącznie z tytułu stosunku pracy. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zobowiązana jest jedynie do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.
2) jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w pkt 1, z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie, w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowymi z innych tytułów;
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK