| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Od kwoty odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy będą Państwo zobowiązani do odprowadzenia podatku i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Umowa o zakazie konkurencji może być zawarta w trakcie trwania stosunku pracy z każdym pracownikiem bez żadnych ograniczeń. Z tytułu ograniczeń zarobkowych związanych z zakazem konkurencji pracodawca może przyznać pracownikowi stosowne odszkodowanie. Państwa firma zdecydowała się na rekompensatę dla zatrudnionego pracownika w postaci comiesięcznej kwoty odszkodowania w wysokości 1500 zł. Od tej kwoty będą Państwo zobowiązani do odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy. Co prawda wśród wyłączeń z podatku dochodowego znalazły się odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów odrębnych ustaw, jednak zwolnienie to nie dotyczy odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji.
Podobnie kwestie te zostały rozwiązane, jeśli chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwolnieniu z oskładkowania podlegają bowiem odszkodowania wypłacone pracownikom po rozwiązaniu stosunku pracy, na podstawie umowy o zakazie konkurencji.
Dlatego od wszelkich odszkodowań wynikających z zawarcia umów o zakazie konkurencji, zawartych w trakcie trwania umowy o pracę, należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Inaczej kwestia przedstawia się z umowami o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Odszkodowania otrzymane z tego tytułu nie stanowią podstawy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jednak od ich wartości należy odprowadzić podatek dochodowy.
Przykład
Firma postanowiła zawrzeć z kierownikiem działu handlowego umowę o zakazie konkurencji, która obowiązywałaby pracownika w czasie trwania stosunku pracy i 6 miesięcy po ewentualnym rozwiązaniu umowy o pracę. W umowie zastrzeżono, że odszkodowanie w czasie trwania umowy o pracę będzie wynosiło 1000 zł, a po ustaniu zatrudnienia 2400 zł.
W tej sytuacji firma w trakcie zatrudniania kierownika będzie od kwoty 1000 zł naliczała składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, a także zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Natomiast po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzyma odszkodowanie w wysokości 2400 zł, od której to kwoty firma powinna odprowadzić tylko zaliczkę na podatek dochodowy.
 
Publikacja: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 21/2005 z dnia 01.11.2005 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK