| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji

Na podstawie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy pracownik, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy, jest zobowiązany do niepodejmowania działalności konkurencyjnej wobec działalności swojego pracodawcy. Z pracownikami mającymi dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, możliwe jest zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Nie ma przeszkód, aby w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy został zawarty zapis o karze umownej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.
Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość zabezpieczenia się pracodawcy przed podjęciem przez pracownika działalności konkurencyjnej zarówno w czasie trwania, jak i po ustaniu stosunku pracy.
Za naruszenie obowiązku powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej oraz wykonywania pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność, pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach przewidzianych w Kodeksie pracy.
Za dopuszczalnością zamieszczenia kary umownej, która wynika z przepisów prawa cywilnego, w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przemawia fakt, że Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Wprawdzie zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia nie dotyczy pracownika, lecz byłego pracownika, to jednak umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy pozostaje w bezpośrednim powiązaniu ze stosunkiem pracy. Zawierana jest przez podmioty stosunku pracy, a zakaz konkurencji wynika z rodzaju świadczonej przez pracownika pracy. Do tej umowy ma więc zastosowanie Kodeks cywilny stosowany w sprawach nieuregulowanych przez przepisy prawa pracy.
Biorąc to pod uwagę, należy uznać, że dopuszczalne jest zastrzeżenie w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy kary umownej na rzecz byłego pracodawcy w razie niewykonania lub nienależytego wykonania przez byłego pracownika obowiązku powstrzymania się od działalności konkurencyjnej.
Ponadto można wyjść z założenia, że wprowadzenie zastrzeżenia kary umownej może okazać się korzystniejsze dla byłego pracownika, ponieważ w razie naruszenia zakazu będzie on zobowiązany do zapłaty byłemu pracodawcy kary w określonej wysokości, a przy braku takiego zastrzeżenia odpowie do pełnej wysokości szkody wyrządzonej byłemu pracodawcy.
Sądem właściwym do rozstrzygania ewentualnych sporów w omawianym zakresie jest sąd pracy.
Do roszczeń pracodawcy w przypadku naruszenia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności kontraktowej.
 
Publikacja: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń 19/2005 z dnia 01.10.2005 r.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK