| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Preferencje podatkowe związane z działalnością fundacji
 
1. Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych.
Dochody fundacji, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych. Trzeba tylko pamiętać, że zwolnienie to nie dotyczy wszystkich dochodów fundacji, ale jedynie przeznaczonych na wymienione cele (art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
2. Możliwość odliczenia od dochodów osiąganych przez osoby fizyczne darowizn przekazanych fundacjom mającym status organizacji pożytku publicznego.
Łączna kwota odliczeń z tego tytułu nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. Podatnicy korzystający z odliczenia darowizn na tej podstawie są obowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres. Wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu (art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. a), ust. 5, ust. 6b, ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
3. Możliwość odliczenia od podatku przez osoby fizyczne darowizny pieniężnej na rzecz fundacji posiadającej status organizacji pożytku publicznego.
Zmniejszenie podatku dochodowego wynikającego z zeznania rocznego z tego tytułu nie może przekroczyć kwoty dokonanej wpłaty, jednak nie więcej niż kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego, wykazanego w zeznaniu rocznym. Obejmuje ono wpłaty dokonane od 1 maja do 31 grudnia roku podatkowego oraz od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania za rok podatkowy, nie później jednak niż do upływu terminu określonego dla złożenia zeznania rocznego. Odliczenia nie stosuje się do wpłat na rzecz fundacji prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc., oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami. Zmniejszenie stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty zostały udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy fundacji, z którego w szczególności wynika: imię i nazwisko oraz adres wpłacającego, kwota dokonanej wpłaty, nazwa fundacji posiadającej status organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata. Kwotę zmniejszenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół. Trzeba tylko pamiętać, że odliczenie 1 proc. należnego podatku może być dokonane jedynie pod warunkiem, że podatnik nie skorzystał co do tych samych kwot z odliczenia darowizn przekazanych fundacjom mającym status organizacji pożytku publicznego od dochodu (art. 27d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Arkadiusz Koper
 
Gazeta Prawna Nr 217/2005 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2005-11-08

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK