| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Jak prowadzić działalność gospodarczą w formie fundacji

Fundacje przeżywają ostatnio renesans popularności. Dzieje się tak ze względu na stworzony przez państwo system zachęt i preferencji finansowych, które przewidziano dla tych podmiotów. Wbrew pozorom fundacja nie musi skupiać się tylko i wyłącznie na celach społecznie użytecznych, ale może także prowadzić normalną działalność gospodarczą. Dlatego zastanawiając się nad wyborem formy działalności, warto rozważyć, czy fundacja nie będzie bardziej opłacalna niż np. zwykła spółka handlowa.

Wybierz organy fundacji
 
Jedynym obligatoryjnym organem fundacji jest zarząd. Zarząd fundacji kieruje jej działalnością oraz reprezentuje ją na zewnątrz (czyli np. podpisuje za fundację pisma i dokonuje czynności prawnych). Skład i organizację zarządu, sposób jego powoływania, obowiązki i uprawnienia członków zarządu powinien określać statut. Aby zatem kierujący fundacją zarząd skutecznie mógł działać, statut powinien precyzyjne określać zasady powoływania czy odwoływania jego członków, przyczyny uprawniające do odwołania, obowiązujące zasady reprezentacji, dopuszczalną liczbę członków, zasady zwoływania posiedzeń itp.
WARTO WIEDZIEĆ
Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, można upoważnić każdego z jego członków do reprezentowania fundacji samodzielnie. Statut może też przewidywać łączne działanie dwóch albo trzech członków zarządu, lub też każdorazową obecność prezesa działającego łącznie z dowolnym członkiem zarządu.
Obok zarządu, który jest obowiązkowy, możliwe jest także utworzenie innych organów fundacji. Nie mogą one jednak w żadnym razie zastępować zarządu ani przejmować jego ustawowych obowiązków i uprawnień. Zwykle mają one charakter nadzorczy w stosunku do zarządu, czasem zaś doradczy, lub wyznaczają kierunki działania fundacji. W praktyce najczęściej spotyka się następujące organy fundacji:
 rada fundatorów (zgromadzenie fundatorów) – w skład tego organu wchodzą osoby będące fundatorami (zakładające fundację), statut może jednak dopuszczać przyjmowanie w jej skład innych osób;
 rada nadzorcza – jest to zwykle organ spełniający zadania nadzorcze w stosunku do zarządu, kontrolujący jego sprawozdania. Uprawnienia i obowiązki tego organu można ukształtować dowolnie. Skład tego organu nie może pokrywać się ze składem zarządu;
 komisja rewizyjna – spełnia obowiązki podobne jak rada nadzorcza;
 rada programowa – zwykle wskazuje kierunki działalności fundacji, ma kompetencje doradcze.
Kompetencje wszystkich fakultatywnych organów fundacji mogą być kształtowane dowolnie. Statut musi wskazywać zasady funkcjonowania tych organów, w tym: określić liczbę członków, zasady powoływania i odwoływania członków tych organów, ich kompetencje, uprawnienia i obowiązki, a także zasady podejmowania przez nich uchwał (większość głosów, ewentualne kworum wymagane dla ważności).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK