| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Jak prawidłowo oznaczyć firmę

Firma, to oznaczenie, pod którym działa przedsiębiorca. Zasady tworzenia firmy, jej używania w obrocie oraz jej ochronę regulują przepisy kodeksu cywilnego (art. 431–4310 k.c.).

Skutki zbycia przedsiębiorstwa
 
Firma, ze względu na to, że jest oznaczeniem identyfikującym przedsiębiorcę (a nie jego przedsiębiorstwo), nie może być zbyta. Zakaz ten ma charakter bezwzględny. Obowiązuje on zarówno w sytuacji, w której przedsiębiorca dokonuje czynności zbycia przedsiębiorstwa, jak również w sytuacji, w której do tego zbycia nie dochodzi. Należy jednak zaznaczyć, że przedsiębiorca może upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy (tj. udzielić mu licencji na używanie firmy). Jednakże korzystanie z firmy na podstawie upoważnienia jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy nie wprowadza w błąd innych uczestników obrotu np. co do osoby przedsiębiorcy korzystającego z firmy innego przedsiębiorcy.
Przedsiębiorca może posługiwać się tą samą nazwą wyróżniającą jego samego, jak również jego przedsiębiorstwo (w tym przypadku firma przedsiębiorcy jest tożsama z nazwą jego przedsiębiorstwa). Nabywca przedsiębiorstwa może je nadal prowadzić pod dotychczasową nazwą. Powinien on jednak umieścić dodatek wskazujący na jego (tj. nabywcy) firmę lub nazwisko, chyba że strony postanowiły inaczej (tj. strony mogą w drodze umowy wyłączyć obowiązek nabywcy przedsiębiorstwa w tym zakresie).
PRZYKŁAD
Firma przedsiębiorcy zajmującego się wyłącznie sprzedażą hurtową nie może zawierać sformułowania „sprzedaż detaliczna”; firma przedsiębiorcy o krajowym zasięgu działania nie powinna zawierać określenia „światowy”.
W procesie dokonywania oceny, czy elementy składowe firmy wprowadzają w błąd, należy brać pod uwagę zakres wiedzy oraz ogólną orientację przeciętnego uczestnika obrotu.
 
Ujawnij firmę w rejestrze
 
Firma przedsiębiorcy musi być jawna dla osób trzecich. Przedsiębiorca powinien ujawnić firmę we właściwym rejestrze, tj. w rejestrze przedsiębiorców lub w ewidencji działalności gospodarczej. Regulacja dotycząca rejestru przedsiębiorców jest objęta ustawą o KRS. Art. 36 ustawy o KRS wymienia podmioty podlegające rejestracji w rejestrze przedsiębiorców (np. spółki handlowe, spółdzielnie). W ustawie o KRS zostały wyszczególnione dane dotyczące poszczególnych przedsiębiorców, które umieszcza się pod numerem przeznaczonym dla danego podmiotu w sześciu działach tego rejestru. Dane dotyczące firmy, pod którą działa przedsiębiorca, zamieszcza się w dziale I rejestru przedsiębiorców.
WARTO WIEDZIEĆ
Należy zaznaczyć, że zmiana firmy przedsiębiorcy wymaga ujawnienia w rejestrze. Może ona mieć miejsce z powodu np. zmiany przedmiotu działalności przedsiębiorcy objętego treścią dodatku fakultatywnego, zmiany nazwiska (imienia) osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą.
Jeżeli zaś chodzi o przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, to ich rejestracja jest uregulowana ustawą o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: u.s.d.g.). Podlegają oni wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Przy czym miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przebywa przedsiębiorca z zamiarem stałego pobytu. Organem ewidencyjnym jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK