| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nota korygująca może skorygować dane nabywcy

Nota korygująca może skorygować dane nabywcy

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy niejednokrotnie napotykają w otrzymywanych fakturach szereg błędów. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: niepoprawne adresy, literówki w nazwie firmy, nieprawidłowy NIP lub REGON. A co w sytuacji, gdy błąd nie dotyczy tylko poszczególnych elementów danych odbiorcy, a na fakturze został wskazany nieprawidłowy nabywca? Sposób korygowania tego typu pomyłek nie jest jednoznaczny i budzi sporo kontrowersji wśród podatnikó

Podobne stanowisko przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2013 r., nr ILPP1/443-1119/12-4/HW: (...) jeżeli faktura zawiera błędne informacje sprzedawcy lub nabywcy, takie jak np.: błędny NIP lub jego brak, błąd w nazwisku, imieniu, nazwie czy adresie, a także braki w tych informacjach, czynny podatnik podatku od towarów i usług może wystawić notę korygującą te pomyłki. Nie będzie jednak tak zawsze, bowiem decydujące znaczenie ma tutaj fakt, czy na skutek danego błędu zmienił się podmiot wskazany na fakturze. Tym samym, jeżeli faktura została wystawiona na zupełnie innego nabywcę, notą korygującą poprawić się już jej nie da. Noty korygujące umożliwiają bowiem poprawienie pomyłek odnoszących się tylko do konkretnego podatnika (kontrahenta) wymienionego na wystawionej fakturze.

Reasumując, jeżeli faktury zostały wystawione na innego nabywcę brak jest podstaw prawnych, które umożliwiałyby wystawienie not korygujących zmieniających całkowicie dane nabywcy. W omawianej sytuacji prawidłowe jest skorygowane faktur VAT poprzez wystawienie faktur korygujących przez ich wystawców. (...).

 Zobacz: Zmiany w pełnomocnictwie podatkowym

Jednak dnia 17 maja 2013 roku został wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z sygn. akt I SA/Po 221/13, z którego wynika, że: (...) każdą pomyłkę (błąd) na fakturze dotyczącą pozycji określonych w § 5 ust. 1 pkt 1-5 rozporządzenia fakturowego można skorygować notą korygującą. W szczególności mogą one dotyczyć imion i nazwisk lub nazw bądź nazw skróconych sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresów, a także numerów identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy. Trudno dostrzec podstawę prawną do twierdzenia jakoby możliwość wystawienia noty korygującej dotyczyła jedynie "drobnych pomyłek" (...). Trzeba w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że wyrok ten nie jest prawomocny.

Reasumując, przepisy nie odnoszą się do kwestii prawidłowego postępowania w sytuacji, gdy na fakturze został wskazany nieprawidłowy nabywca. Niektóre z organów podatkowych zezwalają na skorygowanie danych nabywcy za pomocą noty korygującej. Inne z kolei twierdzą, że tego typu rozwiązanie jest nieprawidłowe i to sprzedawca powinien wystawić fakturę korygującą.

Zobacz: Ułatwienia podatkowe i zmiany w działalności gospodarczej możliwe od 2014 r.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »