| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

Nieterminowe płacenie PIT 4 - jak uniknąć konsekwencji karnych skarbowych?

W tym roku osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zatrudniają pracowników - czy to na podstawie umowy o pracę, czy też umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia lub o dzieło), powinny być szczególnie uważne. Dlaczego? Zgodnie z planem budżetu państwa na 2013 rok, wpływy z opłat, grzywien, odsetek i innych dochodów niepodatkowych mają wynieść około 20 mld zł. Jest to o 25 proc. więcej niż w projekcie budżetu na 2012 rok, gdy wpływy z tych źródeł zaplanowane były na kwotę 16,2 mld zł.


Innym obowiązkiem spoczywającym na płatniku jest składanie do 31 stycznia deklaracji PIT-4R. Wykazuje się w niej kwotę należnych zaliczek za wszystkie miesiące w roku oraz wskazuje liczbę pracowników, od których wynagrodzenia pobierał zaliczki. Sankcją za niezłożenie deklaracji w terminie, zgodnie z art. 48 KKS, jest kara grzywny za wykroczenie skarbowe. Co wtedy?


Zobacz: KW jako dowód księgowy w KPiR


Konsekwencje nieterminowego płacenia PIT 4


Organy kontroli podatkowej mogą kontrolować dokumenty do 5 lat wstecz, zobowiązanie podatkowe przedawnia się bowiem, co do zasady, po 5 latach. Termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Wynika to z art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej. W wielu przypadkach czasu na kontrolę jest jeszcze więcej. Należy bowiem pamiętać, że termin przedawnienia zobowiązania podatkowego może wydłużyć się wskutek przerwania lub zawieszenia jego biegu.

 
Gdy w trakcie kontroli wyjdą na jaw zaległości podatkowe lub nieuregulowane odsetki, za zwłokę w płaceniu podatków przedsiębiorcy grozi kara grzywny (mandat). Zgodnie ze zmianami obowiązującymi od początku 2013 roku, kara grzywny za wykroczenie skarbowe waha się w granicach od 160 zł do 32 tys. zł. Natomiast, gdy przedsiębiorca popełni przestępstwo skarbowe, wówczas grzywna może wynosić od 533,40 zł do nawet 15 359 997,60 zł, nie mówiąc już o tym, że ustawodawca przewidział możliwość ograniczenia lub pozbawienia wolności.


“Często bywa tak, że zaległości w płaceniu podatku nie wynikają z gapiostwa czy kombinatorstwa płatnika, ale związane są po prostu z brakiem płynności finansowej” - komentuje Andrzej Lazarowicz, Prezes wfirma.pl, ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem z zakresu prawa gospodarczego i księgowości. “W sytuacji, gdy kontrahenci zwlekają z zapłatą należności, przedsiębiorca może zwyczajnie nie mieć na koncie środków, z których mógłby odprowadzić rzeczony podatek. Ważniejsze jest dla niego rozliczenie się z pracownikiem. Zgodnie z art. 85 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do terminowego wypłacenia wynagrodzenia. Niestety urzędu skarbowego nie interesuje, dlaczego płatnik nie uregulował należności. Ważne jest, aby zapewnić wpływ do budżetu państwa.”

 
Urząd skarbowy nie bierze pod uwagę faktu, iż w danym okresie przedsiębiorca może mieć trudności finansowe. Szansą płatników jest ulga na złe długi, z której mogą oni skorzystać w sytuacji, gdy kontrahenci nie regulują należności dłużej niż 150 dni od terminu płatności wierzytelności określonego na fakturze lub w umowie. Obniżając podstawę opodatkowania i podatku należnego, przedsiębiorca może “zaoszczędzić” środki na terminowe uregulowanie należności podatkowych związanych z podatkiem dochodowym od pensji pracowników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »