| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy usługi kosmetologa mogą być zwolnione z VAT

Czy usługi kosmetologa mogą być zwolnione z VAT

Kosmetologię można zaliczyć do tzw. innych zawodów medycznych. Jednak prawo do zwolnienia z VAT usług wykonywanych przez kosmetologa zależy od tego, czy świadczone przez niego usługi są bezsprzecznie związane z celami terapeutycznymi (profilaktyką i ochroną zdrowia). Nie korzystają ze zwolnienia z VAT usługi kosmetologa, które są podejmowane w celach estetycznych.

Zatem zabiegi, których nie można uznać za ściśle związane z opieką medyczną, szczególnie mające na celu poprawę wyglądu, względy estetyczne (np. usuwanie brodawek), muszą - biorąc pod uwagę nadrzędną zasadę, że każdy przepis stanowiący zwolnienie od podatku VAT należy interpretować ściśle - zostać wyłączone z zakresu stosowania art. 43 ust. 19 lit. c ustawy i w związku z tym nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Jedynie w sytuacji gdy wykonywane przez Wnioskodawczynię usługi wskazane we wniosku są usługami bezsprzecznie mającymi na celu profilaktykę, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia, będą podlegały zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, jako usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane przez osobę wykonującą inny zawód medyczny, o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, a więc osoby legitymujące się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny (kosmetolog). (...)

Interpretacja indywidualna z 23 sierpnia 2011 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, nr IPTPP1/443-231/11-2/MW

Od redakcji:

Od 1 stycznia 2011 r. o zwolnieniu z VAT usług związanych z ochroną zdrowia decyduje zarówno status podmiotu wykonującego te usługi, jak i cel świadczonych usług. Zwolnione z VAT mogą być tylko usługi podejmowane w bezsprzecznie terapeutycznym charakterze, świadczone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Zabiegi lecznicze podejmowane w celach estetycznych nie korzystają więc ze zwolnienia z VAT. Jednocześnie nie można nie zauważyć, że organy podatkowe, podatnicy, a przede wszystkim usługobiorcy tych usług mogą się różnić w ocenie, czy podejmowany zabieg ma wymiar estetyczny czy zdrowotny. Należy jednak mieć świadomość, że organy podatkowe mogą zakwestionować zwolnienie z VAT usług zdrowotnych, jeżeli uznają je za usługi estetyczne. Dlatego też zwolnienie z VAT w takich przypadkach należy stosować z dużą ostrożnością, z zaleceniem dokładnego udokumentowania terapeutycznego celu świadczonej usługi.

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »