REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy likwidacja środka trwałego rodzi obowiązek opodatkowania oraz korekty odliczonego VAT

Anna Potocka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samochód ciężarowy był kupiony na fakturę. VAT odliczono 12 lat temu, żadnych pieniędzy z likwidacji (złomowanie) nie otrzymaliśmy. Czy należy rozliczyć VAT z tego tytułu?

RADA

REKLAMA

Nie. Likwidacja środka trwałego nie rodzi ani obowiązku opodatkowania tej czynności, ani korekty odliczonego od jego nabycia VAT.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Likwidacja środka trwałego to całkowite zaprzestanie jego użytkowania, zaprzestanie amortyzacji podatkowej oraz wykreślenie środka trwałego z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności z powodu jego całkowitego zużycia, kradzieży, uszkodzenia lub utraty przydatności związanej np. z postępem technicznym. Likwidacja środka trwałego jest czynnością niepodlegającą VAT.

Wynika to z faktu, że przekazując samochód do złomowania, bez wynagrodzenia, podatnik dokonuje nieodpłatnego przekazania na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT, gdyż jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Nawet gdyby organy podatkowe uznały, że takie przekazanie podlega VAT, gdyż przysługiwało prawo do odliczenia VAT, to podstawa opodatkowania będzie wynosić 0, skoro samochód został bezpłatnie złomowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, że likwidacja środka trwałego nie podlega opodatkowaniu VAT.

Firma ma również wątpliwość, czy w związku z tym nie powstanie obowiązek korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego od nabycia samochodu ciężarowego. Odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Obowiązek korekty odliczonego VAT mógłby powstać na podstawie regulacji art. 91, stosownie do treści ust. 2 tego przepisu. Według niego odliczony podatek naliczony od nabycia towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych podlegających amortyzacji, a także których wartość początkowa przekracza 15 000 zł, podlega 5-letniemu okresowi korekty, a w przypadku nieruchomości - 10-letniemu okresowi korekty, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. W tym okresie podatnik jest zobowiązany dokonywać korekty odliczonego VAT w przypadku:

• prowadzenia działalności mieszanej - po zakończeniu każdego roku podatkowego (art. 91 ust. 2 ustawy),

• sprzedaży środka trwałego - w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym sprzedaż miała miejsce (art. 91 ust. 4 i 5 ustawy),

• zmiany przeznaczenia środka trwałego - w pierwszej składanej deklaracji po zakończeniu roku podatkowego, w którym zmiana ta nastąpiła (art. 91 ust. 7a ustawy).

REKLAMA

Ze względu jednak na fakt, że w wyniku likwidacji środka trwałego następuje zaniechanie jego używania na potrzeby prowadzonej działalności, nie zachodzą przesłanki dokonania korekty odliczonego od jego nabycia podatku naliczonego określonego w art. 91 ustawy, nawet wówczas, gdy likwidowany środek trwały jest objęty 5-letnim okresem korekty.

Stanowisko to potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2009 r. (sygn. IPPP2/443-1737/08-2/Asi), w której czytamy: Równocześnie organ podatkowy informuje, że w przepisach art. 91 ww. ustawy stanowiącego o korektach utrata lub zużycie środków trwałych nie zostały wymienione jako przesłanki powodujące obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego. Podkreślenia wymaga również, że dla celów dowodowych fakt zużycia środka trwałego powinien być przez podatnika należycie udokumentowany.

W związku z powyższym, w opinii tut. Organu Wnioskodawca powinien zaprzestać dokonywania korekty podatku VAT naliczonego począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło wykreślenie środka trwałego z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z powodu jego likwidacji (...).

Dlatego obowiązek korekty odliczonego VAT od likwidowanego środka trwałego nie powstanie tym bardziej, jeżeli jego likwidacja nastąpi po upływie okresu korekty, którym jest on objęty - co ma miejsce w przedstawionej w pytaniu sytuacji.

Firma nie ma zatem żadnego obowiązku rozliczenia VAT od likwidowanego samochodu ciężarowego po upływie 12 lat od momentu oddania go do użytkowania. Brak obowiązku dotyczy zarówno:

• opodatkowania VAT samej czynności likwidacji,

• korekty odliczonego od jego nabycia VAT.

• art. 5 i 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 75, poz. 473

Anna Potocka

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    REKLAMA