REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy likwidacja części działalności powoduje obowiązek dokonania odczytu kasy

Alicja Wolfart
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W mojej firmie funkcjonował bar. Była to dodatkowa forma działalności gospodarczej. Sprzedaż w barze była ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. W związku z faktem, że bar okazał się nierentowny, będzie on zamknięty, a kasa nie będzie na razie używana. Czy muszę ten fakt zgłaszać do US?

RADA

REKLAMA

Tak, fakt zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej musi Pani zgłosić do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 7 ust. 8 rozporządzenia). Z czynności tej urzędnik sporządza protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Dotyczy to każdego przypadku zaprzestania użytkowania kasy, również tymczasowego zaprzestania użytkowania, o którym jest mowa w pytaniu. Należy również pamiętać, że kasa fiskalna jest urządzeniem księgowym, przy instalacji którego powiadamiany jest organ podatkowy. Organ ten powinien zatem znać aktualne miejsce instalacji i przechowywania tego urządzenia.

Podatnik powinien również pamiętać, że po zaprzestaniu ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania będzie obowiązany do zwrotu odliczonych lub zwróconych mu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (art. 111 ust. 6 ustawy oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących). Do obliczenia tego okresu należy posłużyć się zasadami przewidzianymi w Ordynacji podatkowanej. Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

1 maja 2006 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. Od października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ 1 maja 2009 r. minęły trzy lata, spółka nie ma obowiązku zwrotu ulgi na zakup kasy.

REKLAMA

Podatnicy są zobowiązani zwrócić kwotę ulgi również wtedy, gdy w obowiązującym terminie nie zgłoszą kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego wykonywanego co 24 miesiące (§ 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące).

Obowiązek zwrotu ulgi powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Obowiązek ten należy spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu, w przypadku podatników składających deklaracje.

PRZYKŁAD

1 stycznia 2007 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. 15 października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ nie minęły trzy lata, spółka ma obowiązek zwrócić ulgę na zakup kasy. Obowiązek zwrotu ulgi powstał 31 października. Należy go spełnić najpóźniej do 25 listopada br.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju działalność gospodarczą - poza barem - Państwo prowadzicie. Jeśli dokonujecie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i sprzedaż ta nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, powinniście rozważyć możliwość wykorzystania kasy, dotychczas użytkowanej w barze, jako kasy rezerwowej w innym punkcie sprzedaży. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

• § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Alicja Wolfart

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA