| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

Ad 3. Jak wyliczyć kwotę obrotu uprawniającą do powrotu do zwolnienia podmiotowego

Aby skorzystać z ponownego wyboru zwolnienia, należy przede wszystkim prawidłowo ustalić kwotę obrotu uprawniającego do tego zwolnienia. Nie będzie to zawsze całkowity obrót uzyskany w poprzednim roku.

Do wyliczenia kwoty obrotu uprawniającej do zwolnienia należy przyjąć łączną wartość sprzedaży opodatkowanej netto, czyli bez VAT (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Za sprzedaż na potrzeby VAT uznaje się następujące czynności: odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ustawy o VAT).

Do obrotu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego nie należy wliczać:

• kwoty podatku należnego od dokonanej sprzedaży,

• wartości sprzedaży towarów i usług zaliczanych do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,

• wartości sprzedaży podlegającej zwolnieniu z VAT,

• importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca (nie stanowią one sprzedaży w myśl ustawy),

• w przypadku rolnika ryczałtowego prowadzącego jednocześnie działalność inną niż rolnicza - wartości sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez niego działalności rolniczej.

Do ustalenia limitu obrotów należy więc przyjąć wyłącznie obrót ze sprzedaży opodatkowanej (i zrównanej z nią na potrzeby VAT), z wyłączeniem obrotu z tytułu innych czynności podlegających opodatkowaniu VAT oraz czynności zwolnionych z VAT.

PRZYKŁAD

Spółka prowadzi działalność handlową i usługową od 3 lat. Nabywa również towary od unijnych dostawców. Prawo do zwolnienia utraciła w 2007 r. W 2008 r. uzyskała następujący obrót:

- działalność handlowa - 28 000 zł,

- eksport towarów - 10 000 zł,

- wynajem lokalu na cele użytkowe - 5000 zł,

- wynajem lokali na cele mieszkaniowe - 18 000 zł,

- sprzedaż środka trwałego (samochód ciężarowy) - 35 000 zł,

- wartość WNT - 25 000 zł.

Łączna wartość sprzedaży to 96 000 zł plus wartość WNT 25 000 zł.

Ustalając wartość obrotu uprawniającą do zwolnienia podmiotowego, spółka przyjmie następujący obrót: działalność handlowa - 28 000 zł, eksport towarów - 10 000 zł i wynajem lokalu na cele użytkowe - 5000 zł. Pozostałego obrotu nie należy brać pod uwagę, ponieważ:

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iuridico

Doradztwo Prawne & Tłumaczenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK