| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności.

Należy mieć na uwadze, że powrót do zwolnienia podmiotowego jest możliwy tylko wtedy, gdy podatnik spełnia określone warunki. Powrót do zwolnienia w niektórych sytuacjach może też skutkować koniecznością korekty VAT odliczonego od nabytych towarów i usług.

Ad 1. Jakie limity obrotu uprawniają do powrotu do zwolnienia podmiotowego w VAT

Podatnik może powrócić do zwolnienia podmiotowego tylko w przypadku, gdy spełnia warunki skorzystania z tego zwolnienia. Ze zwolnienia podmiotowego będą mogli ponownie skorzystać tylko podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 50 000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Przekroczenie podanej kwoty limitu w trakcie 2009 r. oznacza, że podatnik nie będzie mógł w 2010 r. wybrać zwolnienia podmiotowego.

PRZYKŁAD

W związku ze spadkiem obrotów z działalności podatnik zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego od 1 stycznia 2010 r.

Podatnik może powrócić do zwolnienia podmiotowego, jeżeli w 2009 r. jego obroty netto ze sprzedaży z działalności opodatkowanej nie przekroczą kwoty limitu 50 000 zł. Limit ten uprawnia do stosowania zwolnienia podmiotowego.

Ad 2. Kiedy najwcześniej można powrócić do zwolnienia podmiotowego w VAT

Przedsiębiorcy, którzy w poprzednich latach podatkowych utracili prawo do zwolnienia podmiotowego lub zrezygnowali z tego zwolnienia, mogą ponownie z niego skorzystać. W wyniku zmian przepisów, które obowiązują od 1 stycznia 2009 r., podatnicy mogą powrócić do zwolnienia podmiotowego po upływie roku, licząc od końca roku, w którym podatnik zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego lub utracił do niego prawo (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT). Do końca 2008 r. powrót do zwolnienia był możliwy dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca utraty lub rezygnacji z tego prawa.

PRZYKŁAD

Spółka utraciła prawo do zwolnienia ze względu na przekroczenie kwoty limitu sprzedaży we wrześniu 2007 r. Jej obrót ze sprzedaży opodatkowanej w 2008 r. wyniósł 48 500 zł. Począwszy od 1 stycznia 2009 r. spółka miała prawo ponownie wybrać zwolnienie podmiotowe, ponieważ nie przekroczyła w 2008 r. kwoty limitu 50 000 zł. Warunkiem korzystania ze zwolnienia w trakcie roku podatkowego jest również nieprzekroczenie kwoty limitu 50 000 zł ze sprzedaży opodatkowanej netto w trakcie roku.

Kiedy najwcześniej podatnik może powrócić do zwolnienia, przedstawia tabelka na str. 50.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK