| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Jeżeli natomiast podatnik zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych na formularzu VAT-R, to organ podatkowy potwierdzi zarejestrowanie przedsiębiorcy jako podatnika VAT UE. Dokumentem, który potwierdza tę rejestrację, jest formularz VAT-5UE.

Otrzymane przez podatnika potwierdzenia według druków VAT-5 oraz VAT-5UE stanowią udokumentowanie statusu podatkowego przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów o VAT. Są one również dowodem na prawo do korzystania z przywilejów oraz do wykonywania obowiązków określonych ustawą o VAT. Warto pamiętać, że możliwość weryfikacji statusu podatnika VAT mają również podmioty mające interes prawny (np. nabywcy towarów i usług w przypadku udokumentowania nabycia fakturą VAT). Prawo i obowiązek wystawiania faktur VAT mają jedynie podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Podatnik, który nie jest zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny”, nie może wystawić faktury VAT, a nabywca, który otrzymał taką fakturę, nie może odliczyć wykazanego w niej podatku naliczonego (art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy). Ze względu na to, że konsekwencje wystawienia faktury VAT przez nierzetelnego kontrahenta dotykają przede wszystkim nabywcę, ustawodawca zawarł w ustawie o VAT regulacje, które umożliwiają weryfikację kontrahenta. Na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy o VAT naczelnik urzędu skarbowego, na wniosek zainteresowanego, ma obowiązek potwierdzić, że podmiot jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny albo jako podatnik VAT zwolniony. Wniosek ten nie ma określonego przepisami wzoru, dlatego może być sporządzony według podanego niżej przykładu (wzór nr 2).

Wzór nr 2. Wniosek o potwierdzenie zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R ulegną zmianie, podatnik jest zobowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni - licząc od dnia, w którym ona nastąpiła. Wynika to z art. 96 ust. 12 ustawy o VAT. Obowiązek ten spowoduje np. zmiana nazwy lub siedziby podatnika.

Aktualizacji formularza VAT-R należy dokonać również wówczas, gdy podatnik zamierza zmienić metodę rozliczania podatku VAT (czyli np. wybrać metodę kasową lub kwartalną rozliczania VAT, a także powrócić do miesięcznego rozliczenia podatku). W takim przypadku aktualizacja formularza VAT-R pełni rolę zawiadomienia złożonego naczelnikowi urzędu skarbowego o wyborze danej metody. Termin złożenia aktualizacji jest uzależniony od terminu, jaki został określony dla zgłoszenia wyboru danej metody rozliczania VAT (wzór nr 3).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »