| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Od 1 grudnia 2008 r. zgłoszenia na nowym formularzu VAT-R (8) muszą dokonać podatnicy, którzy:

• wybrali kwartalną metodę rozliczania podatku VAT (z wyjątkiem podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczania podatku VAT - ci podatnicy mogą nadal korzystać ze starego formularza VAT-R),

• prowadzą działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

5.2. Nie ma już formularza VAT-R/UE

Najistotniejszą zmianą, która wiąże się z określeniem przez Ministra Finansów nowego formularza VAT-R, jest włączenie informacji z załącznika VAT-R/UE do podstawowego tekstu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Do 30 listopada 2008 r. podatnik, który zamierzał dokonywać bądź dokonywał transakcji z podmiotami z państw członkowskich, miał obowiązek złożenia informacji dotyczącej obowiązku podatkowego w zakresie transakcji wewnątrzwspólnotowych według formularza VAT-R/UE. Formularz ten był załącznikiem do zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. W związku z tym w praktyce nie można go było składać jako samodzielnego druku, lecz jedynie łącznie z formularzem VAT-R. Podatnicy nierzadko zapominali o tym załączniku, co powodowało przykre konsekwencje podatkowe. Dlatego włączenie informacji z załącznika VAT-R/UE do podstawowego formularza VAT-R jest z pewnością uproszczeniem dla podatników VAT.

5.3. Jedna rejestracja do transakcji wewnątrzwspólnotowych

Do 30 listopada 2008 r. przedsiębiorca, który dokonywał transakcji wewnątrzwspólnotowych, odrębnie deklarował podleganie obowiązkowi rejestracji z tytułu:

• wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,

• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

• wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przez podmiot, który nie miał obowiązku zarejestrowania się jako podatnik VAT,

• nabycia usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT.

W związku z tym nierzadko dochodziło do sytuacji, w której podatnik zaznaczał na formularzu VAT-R/UE, że chce dokonać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT), a następnie - bez aktualizacji VAT-R/UE - dokonywał również wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (dalej: WDT). W rezultacie, jeżeli podatnik przed dniem dokonania WDT nie złożył aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego, tracił prawo do zastosowania stawki 0% do transakcji. Od 1 grudnia 2008 r., jeżeli podatnik zarejestrował się jako podatnik VAT UE, to NIP UE nadany do transakcji wewnątrzwspólnotowych będzie mógł stosować zarówno do WDT, jak i do WNT. Zmiana przepisów w tym zakresie znajduje swoje odzwierciedlenie w zmianie formularza VAT-R. W nowym formularzu podatnik pod tą samą pozycją zaznacza, że będzie dokonywał WDT i WNT.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK