| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

Rejestracja podmiotu jako podatnika VAT krajowego i podatnika VAT UE

 Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej wiąże się z określonymi obowiązkami rejestracyjnymi w urzędzie skarbowym, w tym w zakresie podatku VAT.

Zgłoszenie rejestracyjne należy złożyć przed wykonaniem pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy, która nie uwzględnia świadczenia usług poza terytorium kraju. Dlatego ALFA Sp. z o.o., bez względu na wysokość uzyskanych obrotów z tytułu świadczenia usług budowlanych na nieruchomościach, które są opodatkowane poza terytorium naszego kraju, nie ma obowiązku złożenia VAT-R. Może to jednak uczynić, jeśli będzie chciała odliczać podatek VAT naliczony od zakupów dokonanych na terytorium Polski, które będą związane z wykonywaną działalnością. W takim przypadku, jako podatnik VAT czynny, będzie mogła występować o zwrot tego podatku na rachunek bankowy.

Podatnicy są zobowiązani złożyć zgłoszenie rejestracyjne:

• przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdy podatnik rozpoczynający działalność rezygnuje ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotów,

• przed dniem dokonania pierwszej dostawy towarów lub świadczenia usług innych niż zwolnione od podatku - w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej dostawy lub świadczenia usług,

• przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia - w przypadku utraty prawa do zwolnienia,

• przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia - w przypadku rezygnacji ze zwolnienia.

Za wydanie potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego naczelnik urzędu skarbowego pobiera opłatę skarbową w wysokości 170 zł (wysokość opłaty skarbowej i podstawa jej pobrania wynika z poz. 16 załącznika do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - Dz.U. z 2006 r. nr 225, poz. 1635 ze zm). O ile pierwsze złożenie zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R powoduje konieczność uiszczenia opłaty skarbowej, o tyle aktualizacja tego zgłoszenia nie wiąże się już z żadnymi opłatami.

5.1. Nowy druk VAT-R

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 211, poz. 1331). Określa ono nowy wzór deklaracji VAT-R.

UWAGA!

Stary druk formularza VAT-R (7) może być stosowany jeszcze do 31 grudnia 2009 r. Oznacza to, że podatnicy w 2009 r. mogą wykorzystywać zarówno stary formularz VAT-R (7), jak i nowy VAT-R (8). Rozporządzenie określa jednak 2 kategorie podatników, którzy dokonując zgłoszenia rejestracyjnego lub jego aktualizacji muszą posługiwać się już nowym wzorem VAT-R.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK