| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Podatek można płacić w ratach lub odroczyć

Podatek można płacić w ratach lub odroczyć

Przedsiębiorca, który nie ma środków, aby zapłacić należny podatek w terminie, może starać się o odroczenie płatności lub rozłożenie podatku na raty. W tym celu musi złożyć do organu podatkowego wniosek i odpowiednio go umotywować.

Wydanie przez organ podatkowy decyzji o odroczeniu zapłaty podatku lub rozłożeniu płatności na raty pociąga za sobą obowiązek uiszczenia opłaty prolongacyjnej, jeśli decyzja dotyczy podatku stanowiącego dochód budżetu państwa. Stawka tej opłaty wynosi 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu wydania decyzji o odroczeniu zapłaty podatku lub rozłożeniu płatności na raty.

Istnieje też możliwość wprowadzenia przez radę gminy, radę powiatu lub sejmik województwa opłaty prolongacyjnej z tytułu odroczenia terminu płatności bądź rozłożenia na raty zapłaty podatku lub zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę stanowiących dochody budżetów gmin, powiatów i województw. Wysokość tej opłaty nie może być wyższa niż opłaty prolongacyjnej stosowanej w odniesieniu do podatków państwowych.

Opłatę prolongacyjną należy uiścić w terminie płatności odroczonego podatku lub ustalonej raty podatku. Jeśli termin ten nie zostanie zachowany, niezapłacone w terminie kwoty traktuje się jako należne w pierwotnie przewidzianym terminie płatności. Od obowiązku uiszczenia tej opłaty jest kilka wyjątków. Nie ustala się jej, gdy przyczyną wydania decyzji o odroczeniu zapłaty podatku lub rozłożenia płatności na raty była klęska żywiołowa lub wypadek losowy, a także gdy wydanie decyzji następuje w związku z bankowym postępowaniem ugodowym bądź postępowaniem układowym.

Oprócz przedstawionych udogodnień w spłacie należności wobec fiskusa przedsiębiorcy mogą też korzystać z pomocy w ramach pomocy de minimis.

JAK TO ZROBIĆ...

Rozłożenie zapłaty podatku na raty

PROBLEM: Organ podatkowy rozłożył mi zapłatę PIT na trzy raty: 400 zł do 31 maja, 400 zł do 30 czerwca i 400 zł do 31 lipca. Pierwszą ratę wpłaciłem terminowo, ale drugiej nie zapłaciłem. Czy zapłacę odsetki i jak mam płacić ostatnią ratę?

ROZWIĄZANIE: Ponieważ podatnik nie zapłacił terminowo drugiej raty, terminem jej płatności stał się automatycznie termin zapłaty podatku, czyli 30 kwietnia. Podatnik jest także zobowiązany do zapłaty odsetek za zwłokę od kwoty niezapłaconej raty podatku, czyli od kwoty 400 zł, za okres od 30 kwietnia do dnia zapłaty tej raty. Natomiast uchybienie terminowi zapłaty drugiej raty nie ma wpływu na termin zapłaty ostatniej, trzeciej raty.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK