| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Składanie deklaracji VAT jest konieczne

Składanie deklaracji VAT jest konieczne

Podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje VAT. Jeśli tego nie zrobią, naczelnik urzędu oraz organ kontroli określi wysokość zobowiązania w prawidłowej wysokości. Podatnik narazi się także na inne konsekwencje.

Podkreślenia natomiast wymaga, iż w przypadku niezłożenia deklaracji VAT-7 podatnik nie straci prawa do odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji przeprowadzenia następnie za ten okres kontroli podatkowej czy też wszczęcia postępowania podatkowego. Podatnik będzie miał w tej sytuacji prawo do odliczenia podatku na podstawie faktur zakupowych, o ile nie zostaną one skutecznie zakwestionowane przez organy podatkowe (oczywiście pod warunkiem, iż podatek naliczony na nich wykazany będzie związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika). Orzekając na podstawie art. 99 ust. 12 ustawy o wysokości obowiązku podatkowego, organy podatkowe obowiązane są bezpośrednio uwzględniać podlegający odliczeniu podatek naliczony.

Powyższe wiąże się z podstawową dla konstrukcji podatku od towarów i usług zasadą neutralności oraz zasadami postępowania podatkowego, takimi jak zasada prawdy obiektywnej oraz zasada zaufania do organów podatkowych. Organy podatkowe mają obowiązek orzekania na podstawie całości zebranego materiału dowodowego, a zatem uwzględniania okoliczności korzystnych, jak i niekorzystnych dla podatnika. Podkreślić należy, iż brak jest przepisu, na podstawie którego podatnik mógłby zostać pozbawiony prawa do odliczenia w przypadku niezłożenia deklaracji (wyrok NSA z 15 września 2006 r., sygn. akt I FSK 1092/05). Również NSA w wyroku z 28 października 2007 r., sygn. akt I FSK 1468/06, potwierdził, iż prawo i obowiązek do złożenia deklaracji, a później do jej ewentualnego skorygowania nie jest tożsame z prawem do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego Przy określaniu zatem zobowiązania podatkowego przez organ podatkowy podatnik musi mieć pewność, że będzie on uczyniony z poszanowaniem zasady neutralności podatku od towarów i usług (patrz też wyrok NSA z 24 kwietnia 2007 r., sygn. akt I FSK 582/06 oraz wyrok NSA z 1 czerwca 2007 r., sygn. akt I FSK 792/06).

Oczywiście niezłożenie deklaracji VAT-7 i niewpłacenie podatku będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia odsetek za zwłokę od zaległości podatkowej, którą jest podatek niezapłacony w terminie płatności (art. 51 par. 1 Ordynacji podatkowej). Odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku (art. 53 par. 4). Jak należy natomiast zauważyć, termin płatności podatku od towarów i usług jest zbieżny z terminem złożenia deklaracji VAT, zgodnie bowiem z art. 103 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego (z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK